Köşe Yazarlarının Kaleminden

Twitter’da takip etmek için tıklayın

ATAOL BEHRAMOĞLU – CUMARTESİ YAZILARI 16 ŞUBAT 2012

Ne Kadar Dindarmışız

Yukarıdaki cümlenin sonuna soru ya da ünlem imi (işareti) koymamıza göre anlam değişecek…

Soruyla başlayalım…

Salı günkü gazetemizde Fırat Kozok arkadaşımızın haberinden Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Vatandaş Memnuniyet Anketi” başlıklı bir sormaca yaptırdığını, bu sormacada yurttaşların dindarlık düzeylerinin de ölçüldüğünü öğrendik…

 

MELİH AŞIK – AÇIK PENCERE 28 NİSAN 2011

Dersler Seçmece…

Ankara’da Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önümüzdeki yıl başlayacak seçmeli ders uygulaması için talepleri aldı. Cumhuriyet’tenFikret Kozok’un haberine göre dağıtılan formlarda veli ve öğrencilerden “Kur’an-ı Kerim”, “Hazreti Peygamberimizin hayatı”, “Kur’an-ı Kerim ve Hazreti Peygamberimizin hayatı” ile “Kararsızım” seçeneklerinden birini işaretlemeleri istendi. Ancak “İstemiyorum” şıkkı, seçenekler arasında yer almadı. Dağıtılan formlarda velilerin adları da isteniyor, bu da ayrıca baskı olarak niteleniyor,
Bu kadar zengin seçenekler karşısında hâlâ kararsız kalan veli olabilir mi? Tabii fişlenecektir…

IŞIK KANSU-ANKARA KULİSİ 14 NİSAN 2011

Ciddiyet!

Arkadaşımız Fırat Kozok, Danıştay’ın 144. kuruluş yıldönümü için TRT tarafından hazırlanan tanıtım filminde, “sesle uyum sağlaması” gerekçesiyle Atatürk’ün ağzına, bir spikerin dudaklarının görüntüsünün eklendiğini haberleştirdi.


IŞIK KANSU-ANKARA KULİSİ 15 EKİM 2011

Görünen Köy

Fırat Kozok’un haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı’nın genişlettiği bir proje gereği; öğrenci velilerine, ev ziyaretlerinde veya okullarda verilecek eğitimlerde “ergenlerde dini tutum ve davranış, din eğitiminin psikolojik temelleri, çocuklara iman öğretimi ve ibadet eğitimi, İslamda anne-baba-çocuk iletişiminin esasları, olağan dışı bir durumda anne-baba tutumları” konuları ele alınacakmış.

Işık Kansu’nun haberlere ilişkin diğer köşe yazıları:

Yurttan Sesler

…………………………………………………………………………………..

GERÇEK GÜNDEM – 15 MAYIS 2011

RTÜK’e Geri Adım Attırdı

RTÜK Danıştay kararını uygulamadı; ta ki Cumhuriyet yazana kadar…

…………………………………………………………………………………..

EMİN ÇÖLAŞAN / SÖZCÜ- 11 MART 2011

Bir Sendika Nasıl Devşirildi?

Salona Türk Metal Sendikası’nın kadin işçileri  doldurulmuş, ellerine verilen basılı kağıtlarda hangi sloganların ne zaman atılacağı yazılmıştı. Gazeteci arkadaşım Fırat Kozok o kağıtlardan birini ele geçirdi:
“Sloganlar üçer defa atılacaktır. Her slogan bitiminde alkış tutulacaktır. Başbakan (kürsüye) çıkınca atılacak slogan: Millet devlet, sana emanet.”

…………………………………………………………………………………..

CÜNEYT ARCAYÜREK / CUMHURİYET – 4 OCAK 2011

İki Konu, İki Sorun

Bölücü terör kuşkusuz üniter devletin bir numaralı sorunu. Lakin bir başka, ama ülkenin geleceğini doğrudan ilgilendiren bir sorun nedense son zamanlarda unutulmuş, sanki gelişmelerin seyrine bırakılmış gibi.

…………………………………………………………………………………..

HİKMET ÇETİNKAYA / CUMHURİYET – 19 KASIM 2010

Aydınlık, Işıltılı Sabahlar…

Birkaç yıl önce Batman’da kızlar, kadınlar intihar ederken oraya pisikologlar değil, imamlar gönderilmişti. Fırat Kozok’un “Doğudaki imama trilyonluk teşvik” haberini okuyunca, düşünmeye başladım…

…………………………………………………………………………………..

DEUTSCHE WELLE – 11 KASIM 2010

Bardakoğlu, Neden Görevden Ayrıldı?

Bardakoğlu’nun Görevden Ayrılması Konusunu Gazeteci Yazar Rasim Ozan Kütahyalı ve Ankara’da Diyanet İşleri’ni Takip Eden Gazeteci Fırat Kozok Deutsche Welle’ye değerlendirdi.

…………………………………………………………………………………..

KANAT ATKAYA / HÜRRİYET – 7 KASIM 2010

Ben de resepsiyona gitmiyorum, çünkü…

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu’nun Cumhuriyet Gazetesi’nden Fırat Kozok’la yaptığı röportajın “Resepsiyonlara gitmiyorum, çünkü…” başlıklı bölümü dünkü Hürriyet’in de birinci sayfasındaydı.

…………………………………………………………………………………..

UTKU ÇAKIRÖZER / CUMHURİYET – 6 EYLÜL 2010

Dünya Cumhuriyet’ten Öğrendi…

AKP icraatlarının demokrasi, özgürlük ve insan hakları ile bağdaşmadığına ilişkin ağustos ayında uluslararası basında yer alan haberlerin arkasında Cumhuriyet muhabirlerinin gazetecilik başarılarının yattığını biliyor muydunuz? Sayalım…

…………………………………………………………………………………..

UTKU ÇAKIRÖZER / CUMHURİYET – 28 TEMMUZ 2010

TRT’ye Uyarıda Cumhuriyet’in Payı

Yüksek Seçim Kurulu 12 Eylül’de yapılacak referanduma ilişkin ‘evet’ içerikli haberler yapan TRT’ye önceki gün uyarı cezası verdi. Bu karar Cumhuriyet’in hiç de küçümsenmeyecek gazetecilik başarısıdır

…………………………………………………………………………………..

FİKRET OTYAM – 16 ŞUBAT 2010

E… Sayın Genelkurmay Başkanı Başbuğ

Evet Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Sayın Başbuğ, gündemde olmaktan sakın rahatsız olmasın, nedeni bu yazının başlığında. Gündemde kalmaya aşk da yardım eder, nitekim TRT’den sorumlu Devlet Bakanı Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın neredeyse yaptığı her konuşma TRT ekranlarından da dakikalarca yayınlanıyor, genç meslektaşım Cumhuriyet çalışanlarından Fırat Kozok, bunun dökümünü yaptığı haberinin başlığı “TRT’nin Arınç aşkı”, güya devlet kurumu, utanan olur mu?

…………………………………………………………………………………..

YALÇIN DOĞAN / HÜRRİYET – 5 ŞUBAT 2010

Arınç TRT ile zirvede

İKTİDAR kuyrukçusu medyaya bakıyorum, tek bir yazı yok, Bülent Arınç’ın Güldal Mumcu’nun odasına yaptığı baskını eleştiren. Onlara göre, Arınç haklı, Güldal Mumcu Meclis’i yönetmeyi bilmiyor. Hepsi hık demiş, Arınç’ın burnundan düşmüş. Ama, Arınç’ın burnundan asıl düşen TRT. Arınç’ın TRT’si var. Dünkü Cumhuriyet’te Fırat Kozok imzasıyla yayınlanan haber, TRT’nin Arınç’a duyduğu aşkın altı dokuzluk fotoğrafı.

…………………………………………………………………………………..

IŞIK KANSU / CUMHURİYET – 9 KASIM 2009

Yurttan Sesler

Acar gazeteci Fırat Kozok, ne yaptı, ne etti, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın oğlu Ahmet Şirvan Kılıç’ın düğün törenini izledi. İşte izlenimleri:

…………………………………………………………………………………..

MELİH AŞIK / MİLLİYET – 3 NİSAN 2009

Medeniyyet…

Cumhuriyet’te dün Fırat Kozok imzalı ilginç bir haber vardı…
“Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği Hizmet Binası B Blok Tadilat ve Dekorasyonu” için ihaleye çıkılıyor. Ancak açık ihale yerine pazarlık yöntemine başvuruluyor. Cumhuriyet muhabiri 25 Şubat’ta notere ihaleyi kazanacak şirketin adını kapalı zarfla veriyor…

…………………………………………………………………………………..

HAKKI DEVRİM / RADİKAL – 19 MART 2006

Başbakan da sigaraya karşı, ama tedbirler sonuç vereceğe benzemiyor

Yeşilay Haftası’dır diye broşürler dağıtıldı okullarda; içki ve sigaranın dinimizce «haram» olduğunu bildiren kitapçıklar. Fırat Kozok, Millî Eğitim’ce dağıtılan broşürdeki uyarılardan söz ediyordu: l Sigara içen kadınlar, içmeyenlerden 10 yaş fazla ihtiyarlar. l Sigara içen kadınlarda kısırlık on kat fazladır. l İçki içenlerin tımarhaneye konulma ihtimali de çoktur. l İçki ve sigara erkekliğin baş düşmanıdır. l Şeytanın insanlara karşı en büyük silahı içki, sigara, uyuşturucu maddeler ve kumardır… gibi uyarılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s