Bir de Başbakan açsın!

basbakan_siirttBaşbakan Tayyip Erdoğan’ın 8-9 Mart’ta Siirt’te açılışını yaptığı 45 tesisten birçoğunun aylardır hizmet verdiği ortaya çıktı. Büyük şovla açılan ve Siirt’e “lüks” olarak sunulan mekânlar arasında PTT hizmet binası, sentetik çimli halı saha ve hatıra ormanı da var. Üstelik Başbakan’ın “kurdelesini kestiği” binalardan bazıları yıllardır kullanımda.

Twitter.com/firatkozok

Başbakan 8 ve 9 Mart’ta 5 bakanla Siirt’e çıkarma yapmıştı. Başbakan’ın gelişi öncesinde Siirt’te tüm olanaklar seferber edilmiş, caddeler ve sokaklarda temizlik harekâtı başlatılmış, çevre düzenlemeleri yapılmıştı. Olası bir protesto girişimine karşı muhalif sendika üyelerine idari izin verilirken, Adıyaman, Mardin, Elazığ, Bitlis, Diyarbakır, Van, Batman ve Şırnak’tan otobüslerle insan taşınmıştı.

Erdoğan, Siirt programı çerçevesinde 45 tesisin açılışını yaparken, bunlar için 108 milyon TL’lik kaynak kullanıldığı ifade edildi. Ancak kurdelesi kesilen 45 tesisle ilgili liste, Siirtlilerin aylardır kullandığı kimi binaların “yeniden” açıldığını, PTT binası, 3 derslikli okul gibi kimi binaların da “lüks” olarak sunulduğunu ortaya koydu. 256 daireli TOKİ konutları dışında Erdoğan’ın açılışını yaptığı tesislerin büyük bölümü eski. İşte Eğitim-Sen, SES ve CHP teşkilatının verdiği bilgilere göre Başbakan’ın bir kez daha açılışını yaptığı tesisler:

Sağlık: Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, Şirvan Aile Sağlık Merkezi, Baykan Ziyaret Aile Sağlık Merkezi, Kurtalan Devlet Hastanesi (Yaklaşık 2 yıldır hizmet veriyor).

Eğitim: 750 Kişilik Öğrenci Yurdu (2012 eğitim yılı başında açıldı), Kazım Karabekir İlköğretim Okulu (Eskidiği için tadilattan geçirildi, eğitim yılı başında açıldı), Tillo İlköğretim Okulu (Eğitim yılı başında açıldı), Kurtalan Halk Eğitim Merkezi (Yenilendi), Kurtalan Öğretmen Evi (Yaklaşık 2 yıldır açık), Kurtalan Kayabağlar 3 derslikli anaokulu (Eğitim yılı başında açıldı), Kurtalan 24 derslikli Anadolu lisesi kız yurdu (Eğitim yılı başında açıldı).

Spor: Tillo Kapalı Spor Salonu (Yaklaşık 2 yıldır açık), Merkez sentetik yüzeyli çim futbol sahası (Tadilattan geçirildi), Şirvan sentetik çim yüzeyli futbol sahası (Tadilattan geçirildi), Tillo kapalı halı saha sosyal tesisler (1 yılı aşkın süredir kullanılıyor).

Aile ve Sosyal Politikalar: Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi (Yaklaşık 3 yıldır kullanılıyor), Siirt Akademi Saraçoğlu Kampusu (1 yılı aşkın süredir kullanılıyor).

Çevre-Ulaştırma: Kurtalan Narderesi taşkın koruma, Kurtalan kaymakamlık konutu (eski).
Tüm bunların yanı sıra, açılış listesinde yer alan bazı başlıklar da dikkat çekiyor. Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan Hatıra Ormanı, kırsal kalkınma projelerinin desteklenmesi, merkez ve ilçelerde içme suyu tesisleri, Kurtalan PTT hizmet binası, şebeke yenileme işi, kanalizasyon yapımı, köylere yol ve köprü yapım işi, sulama kanalı, içme suyu, kanalizasyon ve taşkın koruma işleri bunlardan bazıları.

‘11 yılda 8 kez AKP’ye oy verdi’

CHP Siirt İl Başkanı Nevaf Bilek, görkemli açılışı yapılan tesisler içerisinde “elle tutulur tek başlığın” 256 dairelik TOKİ konutları olduğunu söyledi. Bilek, “Burada vatandaş bıkmış durumda. Son 10-11 yıldır Siirt AKP hükümetine 8 kez oy verdi. Ama en az hizmeti de Siirt aldı. AKP artık ‘Hizmet yapsam da yapmasam da bana oy veriyorlar’ diye hareket ediyor” dedi. (Cumhuriyet 12-03-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s