Savunma raporla çelişti

trt_sayistay_cumhuriyetReklam alım işini özelleştiren ve 3 yılda Sayıştay’ın saptamasıyla 89.2 milyon, kendi hesaplarına göre 150 milyon TL zarar eden TRT, “Sayıştay raporlarını gizlemedik ve gereken ihtarı zamanında çektik” açıklamasını yaptı. Oysa Sayıştay’ın 200 sayfalık raporunda net olarak “Firmanın, reklam ve sponsorluk süre satışlarını yapmaya başladığı 06.10.2009 tarihinden itibaren ödemelerini zamanında yapmadığı veya yapamadığı, kurumun bu konuda firmaya herhangi bir yazılı ihtarının da bulunmadığı görülmüştür” ifadeleri yer alıyor.

Twitter.com/firatkozok

Cumhuriyet’in TRT’de yaşanan reklam skandalına ilişkin haberi yankı uyandırdı. Sayıştay’ın reklam alım işinin özelleştirilmesi sonrasında yaşanan usulsüzlükleri saptadığı raporuna ilişkin önceki gün “Sayıştay’ın raporunda belirtilen hususta firmayla anlaşmazlığımız olduğu doğrudur. Ancak kurumun alacağı 89 milyon değil, faiz ve cezalarla birlikte bizim hesapladığımız şekliyle yaklaşık 150 milyon TL’dir” diyen TRT yöneticileri, skandalın ardından yazılı açıklama yapmak zorunda kaldılar. TRT’nin yaptığı yazılı açıklamada, kurumun 2009 yılında reklam alma hizmetlerini özelleştirdiği ve bu yöntemle reklam gelirlerini yüzde 350 artırdığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “TRT ile TRT adına reklam alan firma arasında hukuki bir ihtilaf çıktığı doğrudur. Ancak haberde yazıldığı gibi TRT’nin Sayıştay raporlarını gizlediği ve gereken ihtarı çekmediği kesinlikle yalandır. TRT reklam toplama hizmetlerini alan firmadan bugüne kadar 166 milyon lira tahsil etmiştir. İhtilaf konusu olan 81 milyon liraya da faiz ve ceza miktarını da eklemiştir. TRT, firma ile anlaşmazlığa düşünce gereken ihtarları göndermiş ve sonuç alamayınca da Ankara mahkemelerinde dava açmıştır. Konu yargıdadır ve yargılama sonucu beklenmektedir.”

İşte rapordaki o cümleler

Sayıştay raporunun 105. sayfasında, firmaya karşı gereken refleksin hızlı bir şekilde gösterilemediği aynen şu cümlelerle ifade ediliyor: “Firmanın, reklam ve sponsorluk süre satışlarını yapmaya başladığı 06.10.2009 tarihinden itibaren ödemelerini zamanında yapmadığı veya yapamadığı, kurumun bu konuda firmaya herhangi bir yazılı ihtarının da bulunmadığı görülmüştür.” Öte yandan TRT yetkilileri, Sayıştay raporunda ve Cumhuriyet’in haberinde yer alan rakamların tamamının doğru olduğunu dün de doğruladı. (Cumhuriyet 27-02-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s