Sakın tahrik etme!

olumcul_guzellikDigitürk üzerinden yayın yapan Moviemax Speed kanalında yayımlanan “Ölümcül Güzellik” adlı Hollywood yapımı film RTÜK’ün “ahlak” engeline takıldı. Üst kurul, filmin “müstehcen” bir içeriğe sahip ve “genel ahlaka aykırı” olduğu gerekçesiyle kanala uyarı cezası verdi. Yayıncı kuruluş cezaya itiraz ederek yargıya başvurdu. Davayı görüşen Ankara 17. İdare Mahkemesi, RTÜK’ün cezasının yerinde olduğuna karar verdi. Mahkeme, kararında

twitter.com/firatkozok

“Uyuşmazlığa konu programın film izleyicilerinin cinsel dürtülerini uyarıcı olduğundan açık olarak müstehcen olduğu, filmin yayımlandığı kanalın şifreli kanal olmasının daha geniş kitlelere ulaşmasına engel olduğu, fakat kanalın sadece erişkinlere değil, genel izleyici kitlesine hitap ettiği, söz konusu yayının müstehcen olduğu açıkça görülmektedir. Bu durumda televizyon kanalının anılan kanunun 33. maddesinin birinci fıkrası uyarınca uyarılmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmamaktadır.”

Danıştay da tescil etti

Yerel mahkemenin bu kararına da itiraz eden kanal, soluğu bu kez Danıştay’da aldı. Ancak yüksek mahkeme de idare mahkemesinin müstehcenlik ölçütünü onayladı. Danıştay 13. Dairesi, yerel mahkemenin kararında bozma nedenlerinden hiçbirinin bulunmadığını belirterek temyiz istemini geri çevirdi. Danıştay, Aşk-ı Memnu dizisindeki 5 dakika 30 saniyelik sevişme sahnesini “uzun ve ahlaka aykırı” bularak televizyon kanalına uyarı cezası verilmesinin yolunu açmıştı. Danıştay, RTÜK’e bu konuda süre belirleme yetkisi vermişti. (Cumhuriyet 25-02-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s