‘3 kuruş’ kaldı yadigâr

başbakanÖnümüzdeki hafta TBMM’ye gönderilmesi planlanan 4. yargı paketi ile “Sayın Öcalan” demek artık “suçu ve suçluyu övme” suçu sayılmayacak. Düzenlemeyle bu ifadeyi kullan BDP’li milletvekilleri hakkındaki çok sayıda dokunulmazlık fezlekesi düşecek. “Sayın Öcalan” ifadesini ilk kullanan isimlerden biri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise 3 kuruşluk tazminata mahkûm olmuştu.

twitter.com/firatkozok
Başbakan’ın Öcalan’a “Sayın”, şehitlere “kelle” dediği konuşması kamuoyuna ilk kez 16 Mart 2007’de Cumhuriyet tarafından duyurulmuştu. Erdoğan, 14 Ocak 2000’de Avustralya’nın SBS Radyosu’nda katıldığı bir programda Öcalan için iki kez “Sayın Öcalan” ifadesini kullanmış, programa katılan bir dinleyicinin, Öcalan’ın Kürtçülük düşüncesiyle kendisinin şeriat düşüncesinin özde aynı olduğu yönündeki eleştirisine de “Sayın Öcalan düşüncelerinin değil, şu anda almış olduğu kellelerin hesabını veriyor. Bense düşüncemden dolayı 4 ay hapis yattım, aramızdaki fark çok büyük” yanıtını vermişti. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine şehit aileleri Başbakan hakkında tazminat davası açmış ve kendisinden “3 kuruş” talep etmişlerdi. Dava Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde görülmüş, davanın hâkimi Sevgi Övünç, Erdoğan’ı 3 kuruşluk tazminata mahkûm etmişti.

Hâkimin başı derde girdi

Dava bu kararın ardından kapandı kapanmasına ama yalnızca hukuki süreç anlamında kapanmıştı. Hâkim Sevgi Övünç, 3 kuruşluk manevi tazminat davasının ardından iki ayrı müfettiş soruşturması geçirmiş, “görevi ihmal” suçundan da hakkında dava açılmıştı. (Cumhuriyet 15-02-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s