Kadınların gözü bu raporda

kadın_siddet_ddkKadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarının tüm yönleriyle araştırılması ve incelenmesi için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla devreye giren Devlet Denetleme Kurulu (DDK), kadın dernekleriyle yaptığı görüşmelerin ardından raporunu yazmaya başladı. Hazırladığı sorularla şiddete karşı alınabilecek önlemler hakkında görüş toparlayan kurulun raporunda, şiddetin yasal düzenlemelerle, şiddet görenlere koruma verilerek ya da şiddet uygulayanlara elektronik kelepçe takılarak çözülemeyeceği vurgulanacak.

twitter.com/firatkozok

Sorunun her alanda bir eğitim projesiyle düzeltilebileceğine dikkat çekecek raporda Köşk, “ailede şiddet gören çocuğun yıllar sonra şiddet uygulayan birey” haline geldiği görüşünden hareketle, Türkiye’nin her alanda geniş bir eğitim vizyonuyla sorunun üzerine gitmesini önerecek.

Öncelikli araştırma konusu oldu

Her alandan uzmanlardan oluşturulan bir ekiple kadına ve çocuğa yönelik şiddet üzerinde çalışma yapan DDK, diğer tüm araştırma konularından önce şiddet raporunu tamamlayacak. Bu kapsamda Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Kızılay Derneği, Yeşilay Derneği ve Türk Patent Enstitüsü hakkında yapılan incelemeler ve Sivas katliamı ile ilgili rapordan önce kadına yönelik şiddetin önlenmesi ile ilgili rapora öncelik verilecek. Raporun tamamlanması baharı bulacak. (Cumhuriyet 25-01-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s