Sevişmek 5 dakika

behlul_bihter_sevismeDanıştay, bir tele-vizyon dizisindeki 5 dakika 30 saniyelik sevişme sahnesini “uzun ve ahlaka aykırı” bulan RTÜK’ü onayladı.

twitter.com/firatkozok

Kanal D’de yayımlanan Aşk-ı Memnu dizisinin 2009’daki sezon finalinde Bihter rolündeki Beren Saat ile Behlül rolündeki Kıvanç Tatlıtuğ’un sevişme sahnelerine yer verilmişti. RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi, 5 dakika 30 saniye süren “ateşli” sevişme sahnelerinin Türk aile yapısına ve toplumun milli-manevi değerlerine uygun olmadığı yönünde rapor tutmuş ve kanal uyarılmıştı. İtiraz üzerine Ankara 8. İdare Mahkemesi, Halit Ziya Uşaklıgil’in romanından televizyona uyarlanan filmde iki karakter arasındaki yasak aşkın anlatıldığı anımsatılmıştı. Mahkeme dizide aralıklarla 5 dakika 30 saniye süren ilişki sahnesinin toplumun değer yargılarıyla örtüşmediğini ve gayri ahlaki olduğunu belirtirken başvuruyu “Yasak bir aşkın anlatıldığı dikkate alındığında, dava konusu edilen bölümde iki karakter arasında yaşanan sevişme sahnesinin çocukların ve gençlerin izleyebileceği bir saatte yayımlanan dizinin çocukların ve gençlerin cinsellik hususunda erken uyarılmasına sebep olabileceği, çocukların ve gençlerin etkilendiği böyle bir durumdan tüm toplumun etkilenmesinin kaçınılmaz olduğu” gibi gerekçelerle başvuruyu geri çevirmişti.

Bunun üzerine kanal yönetimi Danıştay’a itiraz başvurusu yapmıştı. İtirazı görüşen Danıştay da, RTÜK’ün kararını destekleyen bir karara imza attı. Danıştay 13. Dairesi, temyiz isteminin yerinde olmadığını belirterek yerel mahkeme kararını onadı. Böylece tele-vizyonlarda yayımlanan sevişme sahnelerine Danıştay standardı getirilmiş oldu. (Cumhuriyet 11-01-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s