Mazlum Doğan çıkışı dil sürçmesi değil

mazlum_dogan_basbakanBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 Eylül’de Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceleri protesto etmek için hücresinde kendisini yaktığı belirtilen Mazlum Doğan’ın “örgüt içi hesaplaşma” sonucu öldürüldüğünü söylemesi tartışmaları da beraberinde getirdi. Aileye göre Başbakan’ın sözleri “gündem saptırmaya” dönük.

twitter.com/firatkozok

Erdoğan, önceki gün katıldığı ASKON 8. Olağan Genel Kurulu’nda, Paris’te PKK’li üst düzey üç kadın yöneticinin öldürülmesine değinirken PKK kurucularından ve merkez komite üyelerinden Doğan’a işaret etmişti. Erdoğan, 1979 yılında tutuklanarak Diyarbakır Cezaevi’ne konulan, 21 Mart 1982’de kaldığı hücrede cezaevi koşullarını protesto etmek amacıyla kendisini yaktığı belirtilen Doğan’la ilgili şunları söylemişti: “Örgüt içi bir hesaplaşma olabileceği ihtimalini sorgusuz sualsiz reddettiler. Niye? İşlerine gelmedi, çünkü ucu onlara dokundu. Sorumsuzca devleti, hükümeti itham ettiler. Soruyorum: Bu terör örgütü, pirüpak bir örgüt müdür? Bugüne kadar hiç mi böyle infazlar yapmadı? Hatırlatayım. Mazlum Doğan, Mahsum Korkmaz başta olmak üzere, örgüt içinde nice genç, nice çocuk kurşuna dizildi, infaz edildi, cesetleri, mezarları bile annelerinden saklandı. Bunların hepsi bizim belgelerimizde mevcut. Paris’te öldürülen Sakine Cansız’ın nişanlısı Mehmet Şener de örgüt tarafından infaz edildi. Bunlar olmayan şeyler değil.”

Erdoğan’ın bu sözleri tartışmaları da beraberinde getirdi.Mazlum Doğan’ın ailesi, Başbakan’ın sözlerinin “gündem saptırmaya dönük” olduğunu savundu. Doğan’ın ablası Serap Mutlu, “Tek başına bir hücrede tutuluyordu. Hiçbir haberleşme yoktu. Nasıl olabilir ki böyle bir şey? Ölümünden devlet sorumlu. Cenazeyi teslim aldığımızda pantolonu kandı” dedi.

Ancak iktidar kaynakları, Başbakan’ın sözlerini dün yineledi. Doğan’ın 12 Eylül döneminde “kurban” seçildiğini belirten kaynaklar, Doğan’ın arkadaşları tarafından öldürüldüğünü, ardından da olaya “intihar süsü” verildiğini savundu. (Cumhuriyet 14-01-2013)

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s