Reklamlarda Ankara

reklamlarda ankara 08-01-2013Bir bilmecem var çocuklar! Haydi sor, sor! Çayda kahvaltıda yenir…

(Gizli reklam olmasın)

Önce güneş, hava, su

Sonra bol gıda gelir.

Akşama babacığım…

(Ya da)

Müjdee müjdee size..

Çoğunuzun hatırlayacağı sloganlardı.

twitter.com/firatkozok

Layout 1Tamam, hepsi bize daha çok para harcatmak için hazırlanmıştı. Ama bugünkü kadar uzun ve zaman zaman sinir bozucu değillerdi. TRT ekranlarında ve radyoda yayınlandı mı haftalarca dillere dolanırdı.

Ankaralı şirketlerin reklamlarına Ankara ciddiyeti yansısa da birbirinden yaratıcı reklamlar boy gösterirdi sayfalarda.

İlk örneği yılbaşı öncesi Ankara’nın en önemli reklam verenlerinden biri olan Milli Piyango ile versek sanırım yerinde olur. Piyango, reklamlarda kimi zaman kendisini güneş olarak gösterir ve Kararan baht, bu güneşle aydınlanırder, kimi zaman da Milli Piyango biletinin asılı olduğu mıknatıs, paracıkları bir bir çekerken resmedilir. Hafızalara kazınan bir diğer reklamda da Arzın dönmesinden geceler gündüzler; Milli Piyango kürelerinin dönmesinden yüzler, binler, yüz binler hasıl olur!sloganı kullanılır.

O zamanların gözdesi paraşüt kulesinden atlayan kanatlı yiğitleritanıtan Türk Hava Kurumu, şöyle der:

Türk Hava Kurumunun çatısı altında yetişen kanatlı yiğitlerin uçuşlarını ve paraşütle atlayışlarını, sevinç ve heyecan içinde seyrederken halkımızın duyduğu ölçüsüz zevki gelecek yıllarda birkaç misline çıkarmak için bütün milletçe canla başla kuruma yardım edelim.

Sizin palasınız hangisi?

Memur kenti Ankara’nın palasları da çok ünlüdür. Yılların eskitemediği Ankara Palas, Yakın şarkın en muhteşem, en modern, en konforlu oteliyizder gazete reklamlarında. İpek Palas, Lale Palas, Cihan Palas, Gündeş Palas, Çelik Palas, Gül Palas, Bulvar Palas ve daha nicelerinin reklamlarında ana tema bellidir:

Her odada telefon, kalorifer, sıcak ve soğuk su, asansör.

Küçük ve orta ölçekli şirketlerin reklamlarını da hiç yabana atmayın. Far Hasan fare zehirini bir parça ekmek, un ya da tatlıya sürüp farelerin geçiş güzergâhlarına bıraktınız mı bunu yiyen fare öldüğü gibi, ölü arkadaşlarını gören fareler de tabana kuvvet o mekândan uzaklaşır. Firma o kadar iddialıdır ki, slogan olarak Beşeriyete bela olan fareleri imha edinizder.

Gazete sayfalarında fenni sünnetçiler Keser, biçer, 5 günde iyileştiririzdeyip vesikalıklarını ekledikleri ilanlarla boy gösterirken, Gaziantepli baklavacı Hacıbaba, şekerci Osman Nuri iştah açan görseller kullanır.

Günümüzde reklamın en canlı olduğu sektörlerden biri olan bankacılık sektörü, geçmişte de gazeteler için önemlidir. Ana tema tasarruf olunca sloganlar da birbiriyle yarışır:

Yuvanız için yapılan her tasarruf birçok faydalar sağlar, Milli tasarrufun sembolü

Bazıları bugünün köklü firmaları arasında yer alan otobüs şirketleri de reklamın önemini kavramıştır:

En emin ve rahat yolculuk ancak lüks Avrupa karasörlü Kamil Koç otobüsleri ile mümkündür, Varan, seyehatinizi uçak tipi yatar koltuklu en rahat otobüslerle terminal sevrisimiz evinizden başlatır., En iyi yolculuk hakiki Güven otobüsleriyle mümkündür. Emniyet-Sürat-Rahatlık

Ankara’nın makarnaları

Reklam arasını uzun tutmayalım, Ankara ile özdeşleşen iki sektörü daha anımsayıp kapatalım; makarnalar, şaraplar…

Bugün de tanıdığımız 3 makarna şirketi ilan verir gazetelere: Ankara, Piyale, Yayla. Şarap denilince ise Kavaklıdere, AOÇ, Papaskarası, Esentepe firmaları boy gösterir.

Bakmayın siz memur kenti olduğuna. Küçüklü büyüklü bütün esnaf reklamın öneminin çok erken fark etmiştir Ankara’da. (Cumhuriyet Ankara 01-01-2013)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s