Bakanı zorlayacak KC grup raporu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, KC Group’un TOKİ’yi 60 milyon lira zarara uğrattığını açıklarken, “Benim hakkımda bırakınız davayı, soruşturma varsa da ben istifaya hazırım. TOKİ hakkında açılmış davalar vardır, ama şahıslar hakkında açılan dava yoktur” demişti. Oysa Sayıştay’ın 2005 ve 2010 yılları raporlarında TOKİ yönetimine ağır eleştiriler yöneltilmiş, soruşturmalar açılmıştı.

twitter.com/FiratKozok
#KCGrup

Sayıştay’ın 2010 raporunun hasılat paylaşımı modeliyle ilgili eleştirilerin yer aldığı bölümünde bugün tartışılan TOKİ ile KC Group arasında Ankara Etimesgut Eryaman’daki 8. ve 9. etap konutları gelir paylaşma sözleşmesinde yaşanan sıkıntlar ele alınmıştı. Sayıştay denetçilerinin 2004’te yüzde 28 gelir payı şartıyla başlanan projede ciddi eksikliklerin olduğuna işaret ettikleri raporda, şu ifadeler yer almıştı: “KC Group ile idare arasında ‘Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı Yöntemi’yle ihale edilen üç ayrı işte, taşınmazların satışının peşin satış olmadığı halde bu satışların banka kredili peşin satış olduğu ifade edilmek suretiyle hatalı bilgilerle vekâletname düzenleyerek, bu vekâletnamelerin yüklenici firmaya teslim edilmesi ve dolayısıyla idare alacağı tahsil edilmeden ya da ipotek, teminat alınmadan tapu devri yapılması sonucu idare alacağını tahsil edememe riskiyle karşı karşıya kalmıştır. Taşınmazların tapu devrinin yükleniciye verilmesi hususunda İdare uygulamalarına aykırı ve usulsüz olarak yapılan işlemlerle ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’nın 21.03 2011 tarihli ön inceleme raporunda belirtilen görüşler çerçevesinde, Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na yazılan 04.04.2011 tarihli yazıyla, TOKİ eski başkan yardımcısı, daire eski başkanı, iki daire başkanları ve şube müdürü hakkında soruşturma izni verilmiş olup, sorumlular hakkında savcılık soruşturmasının devam ettiği tespit edilmiştir.”

TOKİ’nin daha önce de zarara uğratıldığı yine Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu’nun 2005 raporunda yer almıştı. Rapor, dönemin Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer tarafından TBMM’ye gönderilmişti. TOKİ’ye ait olan ve Bayraktar’ın da yönetim kurulu başkanı olduğu Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın zarara uğratılması nedeniyle istenen soruşturmada devlet arsalarının değerinin düşürülerek ve müteahhitlerin inşaat maliyeti yükseltilerek TOKİ’nin 773 milyon TL zarar ettirildiği belirtilmişti. Kurulun talebi üzerine soruşturma başlatan Başbakanlık Teftiş Kurulu konuyu incelemiş ancak, Yüksek Denetleme Kurulu “yalnızca alt düzeydeki” sorumlular hakkında disiplin cezası öngörüldüğü gerekçesiyle Teftiş Kurulu raporuna katılmadığını Başbakanlık’a iletmişti. (Cumhuriyet 24-12-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s