RTÜK’ün İstanbul oyunu bozuldu

Radyo ve Te-levizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun, üyelerden habersizce Kurul’u İstanbul’a taşımak için girişim başlattı. Bu çerçevede Kurul’un Ankara’daki bazı binalarının TOKİ’ye devredilmesi, karşılığında da İstanbul’da merkez binası yapılması planlandı. Başbakanlık, İstanbul için “bölge temsilciliği binası yapılsın” demesine karşın, “merkez bina” için karar yazıldı. Üyeler karara itiraz edince geri adım atıldı. RTÜK Başkanı, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a bir yazı yazarak, binanın TOKİ’ye devredilerek karşılığında temsilcilik açılmasına karar veren illerden birinde gayrimenkul edinilmesi konusunda Başbakanlık’tan izin istedi.

Dursun’un bu talebini değerlendiren Başbakanlık Adana’daki binanın TOKİ’ye devredilmesi, karşılığında da İstanbul Bölge Temsilciliği için bir bina alınmasını uygun gördü. Bülent Arınç, Başbakanlık’ın bu görüşünü Üst Kurul’a iletti. Bu görüşü resmi yazıyla Üst Kurul Başkanlığı’na duyuran RTÜK İdari ve Mali İşler Dairesi Başkanlığı, onay çerçevesinde Kurul’un bazı kararları imza altına almasını istedi. Başkan Dursun konuyu gündeme alana kadar İstanbul’a taşınmaya hazırlandıklarından habersiz olan üyeler, duruma itiraz etti.

RTÜK: Shakira sakıncalı

Kral TV’de haftanın her günü değişik saatlerde yabancı müzik kliplerinin yayımlandığı Kral World adlı programda yayımlanan Shakira’nın “Rabiosa” adlı klibi, RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi’ni harekete geçirdi. Uzman raporunu değerlendiren Daire Başkanı Nurullah Öztürk, Üst Kurul’a sunduğu raporda Shakira’nın klipte çocuk ve gençlerin fiziksel gelişimini olumsuz etkilediğini belirtti. Shakira’nın, canlandırdığı karakterlerden birinde iç çamaşırlarıyla bir gece kulübünde striptiz yaptığını, bir direk etrafında iç çamaşırlarıyla dans ettiğini belirten Öztürk, kadın bedeninin cinsel tahrik unsuruna indirgendiğini söyledi. Öztürk, klibi yayınlayan kanala cezai işlem uygulanmasını istedi. Ancak Kurul’da yapılan tartışmaların ardından kanala ceza verilmesi önerisi geri çevrildi.

(Cumhuriyet 22-11-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s