Emekçinin vadisinden züğürdün çenesini yoran vadiye

Birçok kişi Dikmen Vadisi denilince barınma hakları için Melih Gökçek’e karşı 2 yıldır kararlı bir direniş sürdüren vadi halkını anımsar. Bu öyle bir direniştir ki, belgesellere; belgeseller de işçi filmleri festivallerine konu olmuştur. Bir yanda Ankara’nın kökleşmiş emekçi kesiminin barınma hakkı, bir yanda Gökçek’in “yıkımı durduramazsınız” tehditleri Dikmen Vadisi’nin ana temasıdır.

 

Twitter’da izlemek için tıklayın

 

Ancak biz burada vadinin köşenin adıyla örtüşen tarihi yönüne değineceğiz…

Bugünlerde sıkça tartıştığımız “kentsel dönüşüm”ün ilk uygulamalarından biridir Dikmen Vadisi Projesi. 1980’li yılların başında dönemin Ankara Belediye Başkanı Murat Karayalçın tarafından başlatılmış, bugünkü Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından açılmıştır.

İlkbaharda ıhlamur ve pembe çiçekli ağaçların koridorunda yürümek, bu mevsimde de sararmış ağaçların altında bir sonbahar gezintisi yapmak için ideal bir parkurdur. Olumsuz yönleri de elbette sıralanabilir… Örneğin, Gökçek tarzını yansıtan hasır görünümlü fiberglas koltuklar, sağda solda bekleşen beton keçiler, alkolsüz nargile kafeler, Ayrancı ile Dikmen’i bir birine bağlayan ancak, Dikmen yakasındaki lüks konutlarda oturanların dışında vatandaşların araçlarıyla kullanamadığı kocaman demir köprü, bir bölümü koşmaya kalktığınızda koşu parkuru olmadığından dizinizi ağrıtan beton yollar, vadiyi çevreleyen 20-30 katlı ultra lüks konutlar…

Ama tüm bunlara karşın Ankaralı için nefes alınacak bir oksijen vahasıdır Dikmen Vadisi ve proje ilk gününden itibaren merak uyandırmıştır.

Çetin Emeç Bulvarı’ndan Oran’a kadar uzanan yaklaşık 6 kilometrelik vadide ne bir yol, ne de bir altyapı vardı geçmişte. Yağmur yağar gecekonduları sel basar. Heyelan olur çoluk çocuk çamur içinde kalır. Kışın buzdan, yazın içinden geçen kanalizasyonlu Dikmen deresi nedeniyle sinekten geçilmez bir çukur görünümündedir.

‘Yeni bir kent doğacak’

Murat Karayalçın’ın hazırladığı proje gecekondular için bir umut olur. Cumhuriyet, 12 Eylül 1991’de projeyi “Dikmen vadisinde yeni bir Ankara” başlığıyla okurlarına duyurur ve ekler:

“Ankara’da yeni, yeşil bir kent doğacak. Ankara Anakent Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan kentsel yenileme projesiyle, kentin merkezindeki 2 bin gecekondu yıkılarak, yeni bir yerleşim alanı kurulacak. Dikmen Vadisi Konut ve Çevre Geliştirme Projesi tamamlandığında, başkent konut ve altyapı sorunu çözümlenmiş yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda bir yeşil alana da kavuşacak.”

Toplam 338 hak sahibi ile tek tek sözleşme imzalanır, belediye dozerleri ve polis ekiplerini beklemeden kendisi yıkar gecekondusunu vadide yaşayan yurttaş. Aradan aylar geçtikten sonra 3 Nisan 1992’de projenin netleşen ayrıntılarını yine Cumhuriyet duyurur:

“Proje tamamlandığında, Ankaralılar TBMM’nin ilerisinden Eymir ve Mogan göllerine kadar yeşillikler, parklar ve ıslah edilmiş Dikmen Deresi boyunca yürüyebilecekler. Ankara’nın önemli sinemaları, tiyatroları, lokantaları, barları, müzeleri, sergi salonları bu güzergâh üzerinde yer alacak.”

İlk teslimat 1993’te

Hızla yürütülen çalışmalar sonrasında Vadi konutları olarak tanımlanan iki kuleyi birbirine bağlayan Dikmen köprüsü ve gölet inşaatı 1993 yılı ikinci yarısında tamamlanır, Vadideki 404 konutun yapımı da aynı dönemde hak sahiplerine dağıtılmaya başlanır. Vadide yaşayanlardan kimisi memnundur yaşamından. Dere yatağındaki gecekondusundan apartman dairesine taşınır. Kimisi ise bahçeli evini terkettiği için pişmandır. Ama bir gerçek vardır ki, vadi bambaşka bir görünümdedir.

Yıllar geçtikte bırakın Ankara’nın alt gelir grubundaki emekçi kesimini, orta, hatta orta üstü sınıfın bile yanından geçemeyeceği lüks konutlar yapılmaya başlanır. Dikmen Vadisi artık “züğürdün çenesini yoran bir vadidir.”

Ama çenesi yorulanları bile bambaşka anılara sürükler sararmış sayfalardan kalan fotoğraflar.

(Cumhuriyet 20-11-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s