RTÜK’ün özerkliği çöpe gitti

Cumhuriyet’in duyurduğu reyting kavgasında Başbakanlık’ın dediği oldu. Özerk olması gereken RTÜK’ün yeni reyting yönetmeliği Başbakanlık ve AKP’lilerin baskısıyla değiştirildi ve Resmi Gazete’de yayımlandı.

Twitter’dan izlemek için tıklayın

Reyting ölçümlerinde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle 2008’de başlatılan operasyon geçen yıl derinleşmiş ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Bu gelişmenin ardından RTÜK yeni bir reyting yönetmeliği hazırlamıştı. Üst Kurul Başkanı Davut Dursun, “Bundan önceki sistemde, Türkiye’de 20 bin nüfusun altında yerleşim yerleri örneklemin dışında tutuluyordu. Ancak bu yerleri dışarıda tuttuğunuzda Türkiye’nin yüzde 30’unu örneklemin dışında tutuyorsunuz” demişti. Örneklemin 10 bin nüfus ve üzeri yerleşim yerlerinden seçilmesi başta olmak üzere bir dizi düzenleme yapılmıştı. Taslak temmuz ayında Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderilmiş, Başbakanlık “Örneklem için nüfus koşulunu tamamen kaldırın” diye itiraz etmişti. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala ile AKP’li Zeynep Karahan Uslu’nun eşi, araştırma şirketi sahibi İbrahim Uslu’nun da devreye girmesiyle yönetmelikteki nüfus şartı kaldırıldı. Yeni yönetmelikle ayrıca, Üst Kurul, bundan böyle ölçüm yapacak tüm şirketlere “izlenme ve dinlenme ölçüm yetki belgesi” verecek. İzlenme ile ilgili verilerin toplandığı hanelerde 4 yaş ve üstü nüfusun, dinlenme ölçümünde ise 12 yaş üstü nüfusun eğilimleri esas alınacak. Ölçümdeki haneler, sistemde en fazla 5 yıl içinde kalacak şekilde her yıl yüzde 20 oranında yenilenecek. (Cumhuriyet 18-10-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s