Kaymakam sınıra gidememiş!

Akçakale’ye düşen top mermisiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere bir süre önce kente giden CHP’li milletvekilleri, hazırladıkları raporda top ve silah seslerinin başta çocuklar olmak üzere halkın psikolojisini bozduğunu, güvenlik personelinin yalnızca kaymakam ile kaymakamlık binası, polis karakolu ve mülteci kamplarını koruyabildiğini bildirdi.

Twitter’da izlemek için tıklayın

CHP İstanbul Milletvekil Mahmut Tanal ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir’in imzasıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na sunulan raporda, dört milletvekiliyle 3-4 Ekim tarihlerinde Akçakale’de gerçekleştirilen temaslar hakkında bilgi verildi. Sınır bölgesinde yapılacak incelemelere il başkanı, il yönetimi, ilçe yönetimi ve milletvekillerinin katıldığı belirtilen raporda, “Heyete katılması teklif edilen ilçe kaymakamı sınır güvenliği olmadığı gerekçesiyle bizlere eşlik etmedi” denildi. Sınır bölgesinde yapılan incelemelerde hiçbir güvenlik önleminin olmadığını ve güvenlik güçlerinin sınırı değil, Suriyeli göçmenlerin kaldıkları mülteci kamplarını koruduğunu gördüklerini belirten vekiller, saptamalarını şöyle sıraladı:

• İlçede okullar kapalı. Öğrenciler halen eğitime başlayamadılar.

• Top ve silah sesleri, çocuklar başta olmak üzere halkın psikolojisini bozmuş durumda. Halk tedirgin.

• İlçede dükkânlar kapalı. Ticari hayat, ekonomi bitmiş durumda.

• Sınır güvenliği yok. Suriye ile ilçe arasında sınır yok. Sınıra yakın oturan yurttaşlarımızın daha geri alanlara çekilmesi gerekir. Hükümetin vatandaşı canlı kalkan olarak kullandığı düşüncesi hâkimdir.

• Güvenlik personeli, kaymakamı ve kaymakamlık binasını, polis karakolunu ve Suriye’den gelen mültecileri, mülteci kamplarını koruyorlar.

• Olayın olduğu günden 8 gün önce Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir’in bölgede yaptığı incelemelerin ardından kaymakama halkın güvenli alana çekilmesi uyarıları dikkate alınmış olsaydı, 5 vatandaşımız yaşamını kaybetmeyecek, 8 yurttaşımız da yaralanmamış olacaktı. Güvenlik zaafından, vali ve kaymakamın önemli kusurları var.

• İlçe halkının partimize bir tepkisi yoktur. Akçakale Belediye Başkanı MHP kökenli olup sonradan AKP’ye geçmiştir. Basına yansıyan olaylar belediye başkanının yönlendirmesiyle 5-10 kişilik belediye çalışanının provokatif gösterisidir. (Cumhuriyet 18-10-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s