Akçakale’de top mermisine 400 TL’lik önlem!

Türkiye ile Suriye’yi savaşın eşiğine getiren top mermilerinin yankılarını yerinde izlemek için Akçakale’ye giden CHP heyeti, “skandallar” dizisiyle karşılaştı. Günlerdir süren top atışlarına karşın uyarılara kulaklarını tıkayan Şanlıurfa Valiliği ve Kaymakamlık, sınıra yakın bölgelerde oturan yurttaşlara “Size 400’er TL verelim geri çekilin” demiş. Suriye’den gelen yakınlarına evlerini açan ve nüfusları 50-60’a kadar çıkan Akçakaleliler ise çaresiz. Top atışında yaşamını yitiren 5 kişiden 4’ünün cenazesi dün sabah 06.00’da, biri de 08.00’de “apar topar” toprağa verildi. Tüm uyarılara karşın halkı korumak için alınmayan güvenlik önlemleri, AKP’li vekillerin ilçeyi ziyaretleri nedeniyle dün en üst seviyeye çıkartıldı.

Twitter’da izlemek için tıklayın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu başkanlığındaki CHP heyeti, 5 kişinin ölümünün ardından Akçakale ilçesine giderek yetkililerden bilgi aldı. Tanrıkulu, Mahmut Tanal, Nurettin Demir ve Refik Eryılmaz’dan oluşan CHP heyeti önceki gece hastanedeki yaralıları ziyaret ettikten ve ilçede incelemelerde bulunduktan sonra dün sabah Kaymakam Eyüp Fırat ile görüştü.

Kaymakam şoke etti

Tanrıkulu “Sınır diye bir şey kalmamış. Hiçbir güvenlik önlemi yok. Giren çıkan belli değil. Çok yaygın bir kanı, muhaliflerin Akçakale’den Suriye’ye girip tekrar döndükleri şeklinde. Bununla ilgili hiçbir tedbir alınmadığı yönünde yaygın kanaat var” dedi. Tanrıkulu, “Kaymakam ‘Yurttaşlar savaş istiyor’ diyor. Bu bizi şoke etti. Kimsenin savaş istediği yok, huzur istiyorlar. Fakat burada insanların ölümü üzerinden Türkiye’nin yanlış Suriye politikası meşrulaştırılmaya çalışılıyor” diye konuştu. Bu sırada bazı yurttaşlar, “Aylardır Akçakale’ye Suriye’den silah atıldığını, kimsenin ilgilenmediğini, milletvekilinin gelmediğini” iddia ederek CHP heyetine tepki gösterdi.

65 kişiye 400 TL yardım

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, “Top atışları 20 gündür sürüyor. Biz 8 gün önce de ilçeye gelmiştik ve önlem alınmazsa ölüme yol açacak gelişmelerin yaşanabileceğini söylemiştik. Ama uyarılarımız dikkate alınmadı” dedi. Akçakale Kaymakamlığı’nın yurttaşlara sınırdan taşınmaları için “400’er TL sosyal yardım” önerisi sunduğunu öğrendiklerini anlatan Demir “Yakınlarıyla beraber oturdukları için bazı evlerde 25-30, hatta 65 kişinin barındığı söyleniyor. Bu durumdaki halk 400 TL ile nasıl başının çaresine bakacak?” dedi.

Sınırı geçip savaşıyorlar

Açıklamalarda bulunan CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da “Sınırda güvenlik önlemi yok, tedbir yok. Bu durumun 20-25 gündür devam ettiği belirtiliyor. Tel örgüler bile muhaliflerce tahrip edilmiş, bu çok açık şekilde görülüyor. Sınırdaki Süleyman Şah adlı sığınmacıların kaldığı kampta kalanlar, gece Suriye’ye savaşmaya gidiyor, sabah ise kampa dinlenmeye geliyor. Türkiye’yi Suriye ile savaştırmak isteyen güçlerin ajanları bölgede cirit atıyor. Tıpkı, Suriye sınırında düşürülen Türk uçağının düşmesi gibi, Akçakale olayı da şüpheli” diye konuştu. (Cumhuriyet 05-10-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s