Diyanet’te ‘enişte terfisi’ne iptal

Ankara 16. İdare Mahkemesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nda iç denetçi olarak görev yaparken rehberlik ve teftiş başkanı olarak atanan İsmail Karagöz’ün atamasını mevzuata aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Karagöz’ün, Diyanet’te tayinlerden sorumlu başkan yardımcısı olan Mehmet Emin Özafşar’ın kız kardeşiyle evli olması tartışma yaratmıştı.

Twitter’da izlemek için tıklayın

Mehmet Görmez’in Diyanet İşleri Başkanı olmasının ardından Diyanet yeniden yapılanma sürecine girmişti. Bu süreçte tayinlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar’ın kız kardeşiyle evli olan iç denetçi İsmail Karagöz Rehberlik ve Teftiş Başkanı olarak atanmıştı. Diyanet İşleri Başkanlığı başmüfettişlerinden Abdülkadir Sezgin ve Ali Cirit, ayrı ayrı iki dava açarak Karagöz’ün atamasının mevzuata aykırı olduğunu belirttiler.

Mevzuata aykırı bulundu

Ankara 16. İdare Mahkamesi, İsmail Karagöz’ün rehberlik ve teftiş başkanı olarak atandığı sırada müfettiş sıfatı bulunmadığı ve meslek hayatı boyunca hiç başmüfettişlik yapmadığı için atamayı iptal etti. Karagöz’ün ataması, kamuoyuna geçen yıl Cumhuriyet tarafından duyurulmuştu.

Bu atamayla adını duyuran Özafşar, son olarak dindar yurttaş ödülü projesine ilişkin sözleriyle gündeme geldi.

‘İyi Vatandaşlık Ödülü’

Diyanet’in “Strateji Raporu”nda yer alan “Ahlaki Yozlaşmaya Karşı Alınacak Tedbirler” bölümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özafşar, “Nasıl ki ‘Yılın Annesi’, ‘Yılın Sanatçısı’, belirleniyorsa, biz de ahlaki bakımdan ismi ön plana çıkmış kişileri ödüllendirmek, takdir etmek istiyoruz” dedi.

Ödülün adının henüz belirlenmediğini söyleyen Özafşar, “Mesela ‘İyi Vatandaşlık Ödülü’ ya da ‘Sosyal Yararlılık Ödülü’ olabilir” dedi. (Cumhuriyet 20-02-2012)

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s