İşte İstanbul Finans merkezi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, sır gibi saklanan İstanbul Finans Merkezi projesinin ayrıntılarını ilk kez açıkladı. Toplam 2 milyon 500 bin mertekarelik alan üzerine kurulacak merkez, New York, Londra ve Dubai’deki benzerlerinden daha büyük olacak. Tasarımda Kapalı Çarşı ve Topkapı Sarayı’ndan esinlenilecek. Ümraniye ile Ataşehir arasında belirlenen bir bölgede yapılacak merkez tamamlandığında, Halkbankası, Vakıfbank, SPK ve BDDK gibi kurumlar da buraya taşınacak. Yani ekonomide başkent İstanbul olacak.

Twitter’da izlemek için tıklayın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, bugüne kadar kamuoyundan sır gibi saklanan İstanbul Finans Merkezi’nin ayrıntılarını ilk kez bir grup gazeteciyle paylaştı. Merkez projesinin tamamlandığını, inşaatın yakında başlayacağını belirten Bayraktar, yüzyıllar boyunca doğu ile batı arasında köprü görevi gören İstanbul için projenin büyük önem taşıdığını belirterek, “Geçmişin her döneminde güç, ihtişam ve zarafetin sembolü olan İstanbul, tarihi misyonuna yakışır bir şekilde önce bölgesel ardından da küresel ticaretin merkezi olacak” dedi. Bayraktar’ın anlatımıyla finans merkezine ilişkin ayrıntılar şöyle:
* Finans merkezi 2 milyon 500 bin metrekare bir alan üzerine inşa edilecek. 560 bin metrekare ofis, 90 bin metrekare alışveriş, 70 bin metrekare otel, 60 bin metrekare rezidans ve 2 bin kişilik bir konferans merkezi olmak üzere, 810 bin metrekare inşaat alanı bulunacak.
* Finans merkezi yaklaşık 30 bin kişiye istihdam kaynağı olacak.
* Finans merkezinde 4 ana bölge oluşturuldu. Projenin kalbi olarak işlemesi planlanan 2. bölgede banka ve finans merkezlerine ait binalar yer alıyor. 1. Bölge ise özel kurumlar ve denetim kuruluşlarına ait binalar bulunuyor. 3. bölge kongre ve kültür merkezi ile oteller ve konutlardan oluşurken, 4. bölge ise ana bölge olarak tanımlanan 1. bölgenen çevresini oluşturacak.
Kapalıçarşı model olacak
* Finans Merkezi’nin tasarımında dünyanın ilk finans merkezi kabul edilen Kapalıçarşı’nın işleyişi ve ortak mekân kullanımı ile yüzyıllarca cihan devletinin yönetildiği Topkapı Sarayı’nın siluet ve tasarımından esinlenildi. Merkezin içerisine, kapalı çarşının modern bir kopyası olacak bir çarşı da yer alacak.
* New York, Londra ve Dubai’deki finans merkezlerinden daha büyük bir alanı kapsayacak olan İstanbul Finans Merkezi, Anadolu yakasında Ataşehir ile Ümraniye ilçe sınırlarının kesiştiği noktada E5 ve TEM’den yararlanabilecek şekilde inşa edilecek.
* Finans merkezi iki metro hattıyla da şehre entegre edilecek. 7 gün 24 saat yaşayan bütüncül bir mekân olarak düşünülen Ataşehir Finans Merkezi, 5 bodrum kattan oluşacak podyum bloğu üzerine inşa ediliyor. Araç trafiği podyum içerisinde sağlanacağından, trafiğe kapalı ortak mekânlar ticaret, yaşam ve dinlenme alanı olacak. Finans merkezinin etrafına da mini bir çevre yolu yapılacak. Podyum içinde 24 bin araçlık dev otoparklar bulunacak. Yer üstü araç trafiği neredeyse sıfırlanacağı için binalar arasında bisikletle ve yaya olarak gidilmesi sağlanacak.
Bankalar taşınacak
* Proje tamamlandığında, BBDK, Halkbank, Vakıfbank, BBDK, SPK finans merkezine taşınacak. Özel bankalar ve finans kuruluşları için de alanlar oluşturulacak. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Finans Merkezi’ne ilişkin geçtiğimiz Bakanlar Kurulu toplantısında bir sunum yaptı. (Cumhuriyet 09-02-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s