Arınç bu fotoğrafın örgüt delili olduğunu söyledi

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Hrant Dink davasında örgüt olmadığına karar veren mahkemeye Ogün Samast’ın cinayet sonrasında Türk bayrağı önünde çektirdiği fotoğrafla yanıt verdi. Arınç, “O fotoğraf bile başlı başına bir örgüt, yönlendirme olduğunu gösteren bir delil” dedi.

Twitter’da izlemek için tıklayın

Arınç, Cumhuriyet Ankara Bürosu’nu ziyaret ederek gündemdeki bazı konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Hrant Dink davasına bakan 14. Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Başkanı Rüstem Eryılmaz’ın “Verilen karar beni de tatmin etmedi” sözlerini eleştiren Arınç, “Bir hâkimin ‘Ben verdiğim karardan tatmin olmadım’ dememesi lazım. Bizim bildiğimiz hâkimler kararlarıyla konuşurlar. 3 hâkimin birlikte verdiği bir karar” dedi.

Dink ailesinin avukatı Fethiye Çetin’in dosyanın bu haliyle temyiz sürecinde farklı bir karar çıkmasının beklenemeyeceği, yürütmenin de yapması gerekenleri yapmadıkça yeni delillerin ortaya çıkamayacağı yönündeki eleştirisine de değinen Arınç, “Anlamsız şeyler konuşmamalıyız. Beğensek de beğenmesek de bir yargı kararı varsa, bunun denetim mercii Yargıtay. Yargıtay tabii ceza davalarında tüm delilleri incelemek zorunda. Eğer onların hepsi de yapıldıysa Yargıtay’ın onamaktan başka yolu da kalmaz. Ama savunma ve iddialar konusunda üzerinde çok fazla durulmamış veya gerekli şekilde tartışılmadıysa belki eksik yargılama veya zaafa uğramıştır gibi gerekçelerle bozabilir” diye devam etti. Arınç, süreçte hükümete yönelik eleştirilerin de bulunduğunun anımsatılması üzerine şunları söyledi:

“Bence suçluyu yakalama konusunda, suç delillerini elde etme konusunda kolluk güçleri gerekeni yaptı. Bunun dışında bütün eksikleri yargının bir şekilde gidermesi lazım. Mahkemenin, savcılığın, hâkimliğin talep ettiği tüm bilgileri, istekleri yürütme mutlaka yerine getirir.”

Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in Ogün Samast hakkında hafızalara kazınan “Bir bebekten katil yaratan karanlığı sorgulayalım” sözlerini anımsatan Arınç, Dink cinayetinde örgüt olmadığına karar veren mahkemeye ilginç bir yanıt verdi.

‘Fotoğraf bile delil’

Arınç, şunları kaydetti: “Dink’i öldürmeye karar vermiş, yönlendirilmiş, elinden ayağından tutulmuş. Yakalandıktan sonra fotoğrafı görün, Türk bayrağının önünde kahraman edasıyla pozlar. Bunların bir anlamı olmalı. Yani bu fotoğraf bile başlı başına bir örgüt, bir yönlendirme olduğunu gösteren bir delil. Ama sübjektif bir şey tabii. Yani o fotoğraf sebebiyle, o fotoğrafta olanları veya yönlendirenleri hepsini asli fail gibi düşünemezsiniz. Bir insanın ‘Ben şunu öldürdüm’ demesi, ceza yemesi için yeterli değildir. Maddi delil olacak ve o delil onun o suçu işlediğine dair bir kanaat meydana getirecek. Şimdi böyle bir davada böyle bir sonuç çıkıyor, adam da halinden şikâyetçiyse davanın kendi şartlarına da bakmak lazım. Ama buna rağmen tabii filanlar, filanlar, filanlarla niye bir irtibat kurulmadı diye insanlar şikâyet edebilirler, bu Yargıtay’dan döner diye düşünüyoruz.”

‘Gerekeni yaparız’

“Eğer Yargıtay’dan dönerse, hükümet olarak siz özellikle üst düzey güvenlik görevlilerinin soruşturulması konusunda ne yaparsınız?” sorusu üzerine de Arınç, “Neden döndüğüne bakmak lazım. Yargıtay’ın bozmasında ona ilişkin bir hüküm olursa yerine getiririz. Bu konuda kimseyi ne sevdiğimiz, ne kimseden korktuğumuz var. Yargıtay, bu kadar kamuoyu tepkisi karşısında belki bakması gerekenden çok daha fazla bir dikkatle bakacaktır” yanıtını verdi. (Cumhuriyet 20-01-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Arınç bu fotoğrafın örgüt delili olduğunu söyledi

  1. Geri bildirim: Arınç: Tutukluluk süreleri 1-2 yıl azaltılabilir |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s