Gül: Gazetecilerin hakları 50 yıl öncesinin gerisinde

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’de gazetecilerin haklarının 10 Ocak 1961’den daha geride olduğunu belirtirken uzun tutukluluk süreleri konusunda kendisinin de rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

Twitter’da izlemek için tıklayın

Cumhurbaşkanı Gül, dün Türkiye Gazeteciler Federasyonu’a bağlı 60’a yakın cemiyet başkanını Köşk’te kabul etti. Gazetecilerin yıpranma haklarının geri verilmesi noktasındaki çağrılarını haklı bulan Gül, çalışma koşullarının ağırlaştığı, sendikasızlaşmanın sektöre hâkim olduğu, sosyal haklarını yitiren basın çalışanlarının geçinemediklerine yönelik şikâyetlere katıldığını belirtirken “Haklar açısından 10 Ocak 1961’den geride olduğumuz bir gerçek” dedi.

Tutuklu gazetecilerin durumu başta olmak üzere uzun tutuklulukların kendisinin vicdanını da rahatsız ettiğini belirten Gül, tüm bu konularla ilgili bakanlarla görüşeceğini ifade etti. Gül, “Ben de kendimi görevli hissediyorum ve gerekli temaslarda bulunacağım” dedi. Gül, bu açıklamalarının hemen ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin’i Köşk’te kabul etti. (Cumhuriyet 12-01-2012)

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s