Torpile ‘etik’ çarptı

Isparta İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Yıldırım’ın eşi Rabia Yıldırım’ı boş durumdaki ikinci “Genel Sekreter Yardımcılığı” kadrosuna atamasına ve Vali Memduh Oğuz’un da onay vermesi üzerine devreye giren Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu incelemelerini tamamladı. Kurul, Vali Oğuz’un Kamu Görevlileri Etik Davranış İlkeleri ile Başvuru Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik’te yer alan “Kamu görevlileri, kamu yönetimine güveni sağlayacak şekilde davranırlar ve görevin gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını davranışlarıyla gösterirler” ilkesine aykırı davrandığını saptadı.

Twitter’dan takip etmek için tıklayın

İbrahim Yıldırım, 9 yıl önce Isparta’ya Özel İdare Müdürü olarak atandı. Yasada yapılan ünvan değişikliklerinin ardından il özel idare genel sekreteri olan Yıldırım, eşini de unutmadı. Yıldırım’ın 44 yaşındaki eşi Rabia Yıldırım da önce il afet müdürlüğü emrine atandı, oradan da il özel idaresi imar ve kentsel iyileştirme şube müdürlüğü bünyesine transfer oldu. Genel Sekreter Yıldırım, yıllar sonra hızla yükselen eşini son olarak yardımcılığına atadı. Rabia Yıldırım’ın atanmasına ilişkin karar Isparta Valisi Memduh Oğuz tarafından da onaylandı. Bu pratik işlemle birlikte Rabia Yıldırım’ın maaşı bir anda neredeyse 2.5 kat arttı.

Adalet ilkesine zarar

Ancak çok geçmeden bu skandal atama Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu’na intikal etti. Kurul tarafından görevlendirilen raportör, söz konusu kadroya atanabilmek için görevde yükselme eğitimine katılmak ve ardından yapılacak sınavda başarılı olmanın gerektiğini belirterek Rabia Yıldırım’ın atanmasında bu sürecin devre dışı bırakıldığına dikkat çekti.

Tüm bu sürecin ardından konuya ilişkin kararını veren kurul, Rabia Yıldırım’ın atanma sürecinde izlenen yöntemin ilgili yönetmeliğin “Kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve diğer personeli, kamu hizmetlerini belirlenen standartlara ve süreçlere uygun şekilde yürütürler”, “Kamu görevlileri; tüm eylem ve işlemlerinde yasallık, adalet, eşitlik ilkeleri doğrultusunda hareket ederler”, “Kamu görevlileri, kamu yönetimine güveni sağlayacak şekilde davranırlar ve görevin gerektirdiği itibar ve güvene layık olduklarını davranışlarıyla gösterirler. ….. adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınırlar”, hükümlerini düzenleyen maddelerine aykırı davrandığına karar verdi. (Cumhuriyet 05-01-2012)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Torpile ‘etik’ çarptı

  1. Geri bildirim: Vali ‘etik’ mesajını aldı: Etiksizlik kar kalmadı! |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s