Başbakan Yardımcısı Bozdağ’dan ‘mele’ açıklaması: Tarikat değil, başarı önemli

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dini konularda söz sahibi olan Diyanet kadrosunda görevlendirilecek kişilerin önce sınava tabi tutulacaklarını, ardından da sözleşmeli personel olarak müftülükler gözetiminde görev yapacaklarını söyledi. “Tarikatlar Diyanet’te söz sahibi olacak” eleştirilerinin doğru olmadığını savunan Bozdağ, “Burada yapılması gereken görev yapacak kişilerin dini ilimler konusunda yeterli donanıma sahip olup olmadığıdır. Burada tarikat bağlantısı vesaire aranmaz” dedi.

Twitter’da izlemek için tıklayın

Bozdağ, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde dini konularda yurttaşların görüşlerine başvurduğu melelerin Diyanet kadrosunda görevlendirilmesi konusunda tartışma yaratan sözleri konusunda Cumhuriyet’e değerlendirmelerde bulundu.

‘İmamlar içinde de fark var’

Konunun belli bölgeler çerçevesinde ele alınmaması gerektiğini belirten Bozdağ, “İşin özü şu; dini ilimler konusunda temayüz etmiş kişilerin Diyanet tarafından yapılacak sınava katılmaları ve başarılı olmaları halinde sözleşmeli imam hatip olarak görevlendirilmeleri… Bu kişiler müftülerin gözetimi ve denetiminde çalışacaklar” diye konuştu.

Açıklamalarının ardından gelen “tarikatlar Diyanet’te etkin hale gelecek” eleştirilerine de karşı çıkan Bozdağ, şunları kaydetti:

“Konuya o gözle bakılması doğru olmaz. Mevcut imamlar içerisinde de farklı görüşte olanlar yok mu? Bizim burada aradığımız şey, dini ilimlerde büyük bir birikim sahibi olduğu, yapılacak sınavla tespit edilen insanlar. Bu konuda tarikat bağlantısı vesaire aranmaz. Burada yapılması gereken, görevlendirilecek kişilerin dini ilimler konusunda yeterli donanıma sahip olup olmadığının değerlendirilmesidir. Bunu da Diyanet İşleri Başkanlığı sınavla belirleyecektir.”

‘Hürmet gören insanlar’

Diyanet İşleri’nin açıklamasına paralel olarak uygulamanın Türkiye geneli için geçerli olcağını ifade eden Bozdağ, “Daha önce 1970’li yıllarda 2000’li yılların başında da benzer çalışmalar yapılmış. Bu insanlar saygın insanlar, ahlakları, ilimleri ve ortaya koyduklarıyla hürmet uyandıran insanlar. Konuya pozitif bakın demiyorum ancak, bu insanlar sınava tabi tutulacaklar ve kişiler devlet memuru olurken nasıl bir prosedür uygulanıyorsa aynı prosedürle karşılaşacaklar. Liyakatsız insanların görevlendirilmesi söz konusu olmayacak.” (Cumhuriyet 13-12-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Başbakan Yardımcısı Bozdağ’dan ‘mele’ açıklaması: Tarikat değil, başarı önemli

  1. Geri bildirim: Her yol Diyanet’e çıkıyor |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s