14 bin ayakta enkaz!

Van depreminin ardından tüm gözlerin üzerine çevrildiği Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm projelerinde yurttaşlarla anlaşmanın esas olacağını söyledi. Yalnızca İstanbul’da yıkılması gereken 14 bin konut olduğunu vurgulayan Bayraktar, depreme dayanıksız konutunu yıktırmayı kabul eden yurttaşa, daha yüksek bedelli ev alabilmesi için 20 yıla varan vadelerle faizsiz kredi verileceğini açıkladı. Bakan Bayraktar, Türkiye’nin deprem ödevinin maliyetini ise 400 milyar dolar olarak duyurdu.

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Bayraktar, Van depremiyle birlikte bir kez daha gündemin en önemli konusu haline gelen kentsel dönüşüm projesi ve yeni deprem yasası çalışmaları konusunda Cumhuriyet’e konuştu. Kentsel dönüşüm projesinin iki temel ayağı olduğunu belirten Bayraktar, bunları belediyelerle işbirliği ve yurttaşlarla “kazan kazan” anlaşıyla diyalog kurmak olarak sıraladı. Bayraktar, şöyle konuştu:

“Vatandaşımıza diyeceğiz. Senin evinin değeri budur. Gel seninle anlaşalım. Anlaşacağız. Diyeceğiz ki senin yerine yeni ev yapacağız. Evi yaptığımız zaman sana buradan ev vereceğiz. Eğer onun orda hakkı 2 evse 2 ev vereceğiz. Eğer imkân varsa 3 ev istiyorsa 3 ev vereceğiz. Nasıl vereceğiz? Ordaki kendi dairesi kat mülkiyeti iskânlı irtifaklı tapuysa onun bedelini onlardan düşeceğiz. Bu arada da kendisine kira yardımı yapacağız. Olmadı biz eğer yerinden veremiyorsak, burasının yeri müsait değil imarı müsait değil biz sana başka yerden konut vereceğiz. Hangisini beğeniyorsan. Eğer onu da beğenmezse anlaşma yoluna gitmezse kamulaştırma yoluna gideceğiz. Mahalli inam kararını işleyeceğiz. Bu şekilde zaten kat mülkiyet kat irtifakı bina yıkıldığı için bozulmuş olacak. Hisseli mülkiyete dönüşecek. Orada hem İmar Kanunu, hem Borçlar Kanunu hem de Medeni Kanun hükümleri uygulanacak. Bu şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bizim esas ana eksenimiz, vatandaşlarla anlaşmaktır.”
İstanbul için ürkütücü tablo: 14 bin bina yıkılmalı
Yalnızca İstanbul’da ilk etapta yıkılması gereken oturulamayacak durumda 14 bina olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Bunların zaten mevcut yasalara göre de yıkılması gerekiyor. Onun dışında kaçak binalar var zabıt tutulmuş. Ruhsata aykırı yapılar var. Bunların yıkılması lazım. Bunlar yıkılamıyor. Ama bunlarla ilgili biz yine de vatandaşı incitmeyeceğiz. Çünkü bunları vatandaş yaparken haksız bir iş yapmıştır. Ama devlette bunların bu yapmasına mani olamamıştır. Yani burada bu dengeyi gözeterek devletin devlet olma şefkatli olma mecburiyeti doğrultusunda hareket edeceğiz” dedi.
Kentsel dönüşümle ilgili yasanın hazırlıklarının sürdüğünü, bunun yanı sıra yapı denetim yasasının da değişeceğini belirten Bayraktar, sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, inşaat, jeoloji, mimar odaları ve sosyologlara kadar tüm kuruluşlara destek çağrısı yaptı.
20 yıllık kredi
Kentsel dönüşümlerde bina sahiplerine başta kredi konusunda olmak üzere çeşitli kolaylıklar tanınacağını anlatan Bakan Bayraktar, “Bina sahibine diyeceğiz ki, sizin burada on tane daireniz var biz size yine buradan on tane daire vereceğiz, sizin dairelerin tanesi 70 bin liradır. Biz size buradan 120 bin liralık daire vereceğiz. Aradaki farkı 20 sene vadeli sizden tahsil edeceğiz, faiz almayacağız, sadece enflasyon farkını alacağız” dedi.
İskanı, imarı olmayan arsanın üzerine bina inşa eden yurttaşlara enkaz bedeli ödeneceğini belirten Bayraktar, “Eğer arsa kendisininse arsa bedeli artı enkaz bedeli verilecek. Arsa kendinin ve aynı yerde ev verme imkanı varsa olduğu yerden verilecek” dedi. (04-11-2011)

Deprem ve Erdoğan Bayraktar ile ilgili diğer haberler:

* Eylem planında teşhis var, tedavi yok!

* Bayraktar: Rize’de hepimiz hata yaptık

* İşte isim isim yeni kabine!

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to 14 bin ayakta enkaz!

  1. Geri bildirim: İşte yeni deprem yasası |

  2. Geri bildirim: Yardımlar bankada depremzede soğukta! |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s