Milli bayramlara dini ayar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında bir işbirliği protokolü imzalandı. Buna göre bakanlığa bağlı kuruluşlarda öncelikle ulusal ve dini günlerde ahlaki, dini ve milli duyguları geliştirmeye yönelik ortak çalışmalar yapılacak. Başkanlık tarafından yürütülen hutbe, vaaz ve benzeri faaliyetlerden işitme engellilerin yararlandırılmasına katkı sağlamak üzere, camilerde işaret dili tercümanı bulundurulacak.

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Çocuk ve yaşlı bakımı ile ilgili çalışmaların yanında kadın hakları, kadın ve erkeğe fırsat eşitliği, şiddetle mücadele konularında iki kurumun koordineli çalışmasını öngören protokolde iki kurumun işbirliği yapacağı konular şöyle sıralanıyor:

• Aile ile ilgili problemleri tespit ederek bu problemlerin çözümü amacıyla; ailelere yönelik eğitim, danışmanlık ve sosyal hizmet modelleri geliştirmek, bu modellerin uygulamasına yönelik öneriler ortaya koymak ve aile eğitimi ve danışmanlığının içeriğinin belirlenmesinde ortak çalışmalar yapmak.

• Ailelerin parçalanmasına yol açan göç, boşanma, aile içi ihmal ve istismar ebeveynlerin ölümü, ekonomik güçlükler, sağlık gibi nedenlerin aile fertleri, özellikle de çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini en az seviyeye indirmek üzere toplumsal bütünleşme, psiko sosyal destek, eğitim ve istihdam konularında ihtiyaç duyulması halinde ilgili kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapmak.

• Ailelerin çocukları ile sağlıklı ilişki kurmaları, koruyucu ailelik, çocuk hakları, çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi, çocukların suça yöneltilmemeleri, çocukların sokakta çalıştırılmamaları, çocukların küçük yaşta evlendirilmemeleri, töre cinayetleri, kadının insan haklarının geliştirilmesi, kadına karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi gibi konularda toplumda bilinç ve duyarlılığın arttırılması amacıyla çeşitli faaliyetler yapmak.

• İbadethanelerin engelliler için erişilebilir ve ulaşılabilir hale getirilmesi konusunda ortak çalışma yapmak. (Cumhuriyet 28-10-2011)

Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili diğer haberler:

Diyanet’ten aile imamlığı

Diyanet’ten oruç fetvası: Göz damlasında sorun yok, burun spreyi riskli

Kürtçe vaaza yeşil ışık

İşte Diyanet’in ideal ailesi: Güneş tam tepede abdest alıp ferahlayayım anne!

Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş

Diyanet’e tarikattan atama

Diyanet ortaçağ kilisesinden daha etkili oluyor

Diyanet sıçrama tahtası

Laiklik anket sorusunda

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Milli bayramlara dini ayar

  1. Geri bildirim: Her yol Diyanet’e çıkıyor |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s