Eylem planında teşhis var tedavi yok

Türkiye Van’daki, depremin yaralarını sarmaya çalışırken Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlanan ve 2012-2023 yılları arasında depremle mücadelede atılacak adımların anlatıldığı “Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı”nda, Van’ın da dahil olduğu Doğu bölgeleri için “Yapı stoku açısından depreme en dayanıksız bölge” ifadesi kullanılıyor.

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Planda risk azaltma projelerinden de söz ediliyor, depreme duyarlı kırsal kesimlerde “risk azaltma projeleri”nin yürürlüğe konulmasıyla ilgili programlara da yer veriliyor. Bu konuda pilot bölgenin de “Doğu Anadolu” olduğu belirtiliyor. Planda öncelikle Doğu Anadolu’da başlatılması planlanan uygulamanın, AFAD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, TOKİ, üniversiteler, yerel yönetimler, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilmesi öngörülüyor.

Deprem Eylem Planı’nda, il özel idareleri ve belediyelere yönelik de bir dizi eleştiriye yer veriliyor. 1999 büyük Marmara depreminin ardından il özel idaresi ve belediye yasalarında yapılan değişikliklerle bu kuruluşlara, başta depremler olmak üzere, doğal afetlerden korunmak veya etkilerini azaltmak amacıyla gerekli afet ve acil durum planlarını yapmak görevinin verildiği anımsatılan eylem planında, bunun gereğinin yerine getirilmediği vurgulanıyor. Yapılan düzenlemelerin amacının, “afetlerden korunmak” olduğunun ifade edildiği planda, “Buna karşın il veya belediye düzeyinde yapılmış korunma amaçlı plan bulunmamaktadır ve yasanın bu maddesi yalnızca il acil durum planlarının yapılması şeklinde uygulanmaktadır” deniliyor. (Cumhuriyet 28-10-2011)

O eylem planı tam 12 yılda hazırlanmıştı!

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

3 Responses to Eylem planında teşhis var tedavi yok

  1. Geri bildirim: 14 bin ayakta enkaz! |

  2. Geri bildirim: İşte yeni deprem yasası |

  3. Geri bildirim: Yardımlar bankada depremzede soğukta! |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s