Başbakan zehirli tüpleri görmedi!

© Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AB normlarına göre 1. derece tehlikeli atık statüsünde bulunan TRT’ye ait tüplerin, ayrıştırma yetkisi olmayan bir mermer şirketine satılması konusunda, TRT yöneticilerinin soruşturulmasına izin vermedi.

Twitter’da takip etmek için tıklayın

TRT Yönetim Kurulu 2009 yılı başında, içerisinde radyoaktif madde özelliğindeki elementlerin bulunduğu ve AB normlarına göre 1. derecede tehlikeli atık statüsündeki elektron tüplerini, 321 bin TL karşılığında asıl işi mermercilik olan şirkete satmıştı. Konuyla ilgili ayrıntılı bir çalışma başlatan TRT’de örgütlü Haber-Sen, satılan tüp sayısını 6 bin 131 olarak açıklamış ve tüpleri alan şirketin de 1. derecede tehlikeli atık madde sınıfına giren atıkların bertaraf etme yetkisi yani lisansı bulunmayan Akmermer İşletmeciliği San. ve Tic Ltd Şti’ye ihale edildiğini duyurmuştu.

Bu süreçte, insan sağlığının tehlikeye atıldığı, çevrenin kirletildiği ve suç işlendiği gerekçesiyle TRT Yönetim Kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Haber-Sen, ayrıca sorumlular hakkında idari yaptırım kararı uygulanması için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurmuştu. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası ve Çevre Mühendisleri Odası da tüplerin “tehlikeli atık” olduğu görüşünde birleşmişti. Çevre Mühendisleri Odası’nın raporunda “TRT atık üreticisi olarak yönetmeliklerde de belirtildiği üzere elektron tüplerini hurdacılara ihale ederek değil, bu atıkları almaya izni olan lisanslı tehlikeli atık geri kazanım ya da bertaraf tesislerine vermesi gerekmektedir. Ülkemizde atık üretici konumunda bulunan çoğu sanayi kuruluşu yönetmelikle belirlenen yükümlülüklerini yerine getirip, gerekli bertaraf ya da geri kazanım maliyetlerini karşılarken, bir devlet kuruluşu olan TRT’nin sırf para kazanmak uğruna çevre duyarlılığını hiçe sayması korkunçtur” denilmişti.

Tüplerin taşıdığı tehlike konusunda kendilerine satış öncesinde bir bilgi verilmediğini ifade eden şirketin sahibi Katip Kaygusuz ise “Bunların içerisinde metal, altın, gümüş kaplama var diye aldık” demişti.

Sendikanın yaptığı başvuruların ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanlığı’na gönderilen şikâyet üzerine Teftiş Kurulu konuyla ilgili ön inceleme başlatmıştı. Ancak yapılan ön inceleme sonucunda Başbakan Erdoğan, “B.02.0. TKB-020.02-086” sayılı kararıyla TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Yönetim Kurulu Üyeleri İ. Cafer Elhan, Coşkun Çakır, İrfan Çiftçi, Zeynel Koç, Ahmet Koyuncu ve Recep Şahin hakkında soruşturma yapılmasına gerek olmadığını bildirdi.

Haber-Sen, soruşturma izni verilmemesi kararının kaldırılması için bu kez de Danıştay’a başvurdu. (Cumhuriyet 02-10-2011)

TRT ile ilgili diğer haberler:

1. Derece tehlikeli atıklar mermerciye satılmış!

Referandumda ‘hayır’ demek TRT’de huzuru bozmuş!

Arınç’ın midesini kaldıran programlara RTÜK’ün AKP’li üyeleri vize vermiş!

TRT’nin gözdesi Müslüman olmayanlara getto önerdi!

Meclis TV’ye ‘sus’ emri AKP’den

TRT ve A.A 1 milyon 750 bin TL’ye barıştı!

Bunlar da 8 yıldır bekleyen ‘çılgın’ projeler!

RTÜK’ten TRT’ye perde

Hak arayan haklandı!

Sahte haham TRT’ye bela oldu!

TRT’nin ‘özel’ kalemleri

TRT’den tarikat propagandası!

Çöken değil, çeken suçlu!

TRT sınavında ahret soruları

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s