Diyanet’ten çocuk harekâtı

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” kapsamında bu yıl Türkiye’de 10 bin 512, yurtdışında da 1074 etkinlik düzenlenecek. Bu yıl ki ana teması “Cami-Çocuk Buluşması” olarak belirlenen hafta çerçevesinde imamlar ve din görevlileri çocuk yuvaları, çocuk esirgeme kurumlarını, ilköğretim okulları ve huzurevleri başta olmak üzere çeşitli kurumları ziyaret edecek. “Yaşasın Camiye Gidiyorum” sloganlı etkinlikler çerçevesinde yarın Ankara Kocatepe Camisi’nde çocuk mehteran, arap bacı, pişekar gibi oyunlar sergilenecek, Osmanlı macunu ve şerbet dağıtılacak.

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından her yıl kutlanan “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” bu yıl da 1-7 Ekim tarihleri arasında ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle kutlanacak. Son yıllarda her kutlamada farklı bir konunun öne çıkarıldığı hafta için bu yıl “Cami-Çocuk Buluşması” ve “Din Hizmetlerinde Gönüllülük” temaları tercih edildi. Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Yaşar Yiğit bu temaları tercih etmelerindeki amacı şöyle anlattı:
“Din hizmetlerinin sunumunda gönüllü olmak esastır. Gönüllülüğün bulunmadığı bir din hizmeti sunumunda başarılı olmak mümkün görünmemektedir. Din hizmeti kavramı, resmiyetin ötesinde, gönüllü olmayı da gerektirmektedir. Bu nedenle ‘Din Hizmetlerinde Gönüllülük’ ana başlığını tercih ettik.”

Hz. Peygamber döneminde toplumun tüm fertlerinin camilerden yararlandıklarını, ancak zamanla bir takım yanlış değerlendirmeler sonucu kadınların ve çocukların camilerden tecrit edildiklerini vurgulayan Yiğit, bu uygulamanın yanlış olduğunu ifade ederek “Camiler, toplumun bütün fertlerinin manevi havayı soluması gereken kutsal mekânlardır” diye konuştu.

10 bin 512 etkinlik

Hafta kapsamında bu yıl farklı bir rekora da imza atılacak. Türkiye çapında toplam 10 bin 512, yurtdışında ise 1074 etkinlik düzenlenecek. Etkinliklerde Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’na (SHÇEK) bağlı çocuk yuvaları, kreşler, yetiştirme yurtları ve ilköğretim okullarını ziyaret ve çocuklara programlar başı çekecek. Etkinlikler kapsamında çocuklara kitaplar dağıtılacak, paneller düzenlenecek; karikatür, resim, kompozisyon ve şiir yarışmaları yapılacak. Hafta boyunca ayrıca, hatim ve mevlit programları, kan ve organ bağışı kampanyaları, konferanslar, futbol turnuvaları, vaazlar, kitap dağıtımları, televizyon programları, camilere yönelik bakım ve temizlik çalışmaları, resmi kurum ziyaretleri gibi bir dizi çalışmaya da imza atılacak.
Hafta boyunca başta Almanya olmak üzere, Avustralya, Belçika, Fransa, İsveç, İsviçre, İtalya, Makedonya, Norveç ve Romanya’da da benzer 1074 etkinlik düzenlenecek.

‘Yaşasın camiye gidiyorum’

Hafta Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara’da düzenlenecek törenle başlayacak. Kocatepe Camisi’nde yapılacak açılış töreni sonrasında din görevlilerinin katılımıyla Kuran okuma programı düzenlenecek.
“Yaşasın Camiye Gidiyorum” sloganıyla çocukların da davet edildiği açılış programı kapsamında, Hacivat Karagöz, çocuk mehteran, havai fişek ve lazer gösterileri, Keloğlan, İbiş, Arap Bacı ve Pişekar temsilleri sergilenecek. Programda ayırca çocuklara pamuk şeker, Osmanlı macunu ve şerbet dağıtılacak. Ertesi gün ise çeşitli öğretim görevlileri tarafından, “Camide çocuğun ruh dünyası”, “Çocuk için bir yaşam alanı olarak cami” ve “Mescid-i Nebevide çocuk olmak” konulu sunumlar yapılacak. (Cumhuriyet 30-09-2011)

Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili diğer haberler:

Diyanet’ten oruç fetvası: Göz damlasında sorun yok, burun spreyi riskli

Kürtçe vaaza yeşil ışık

İşte Diyanet’in ideal ailesi: Güneş tam tepede abdest alıp ferahlayayım anne!

Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş


Diyanet’e tarikattan atama

Diyanet ortaçağ kilisesinden daha etkili oluyor

Diyanet sıçrama tahtası

Laiklik anket sorusunda

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Diyanet’ten çocuk harekâtı

  1. Geri bildirim: Her yol Diyanet’e çıkıyor |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s