Her velinin okuması gereken haber: Okul yolunda kanser riski!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın talimatıyla, 4 büyük kentte okul kıyafeti, ayakkabı ve kırtasiye ürünlerinin denetimi yapıldı. Denetimlerde, okul ayakkabıları ve kırtasiye ürünlerinin çoğunda izin verilen limitlerin üzerinde kanserojen ve zehirli kimyasal maddeler tespit edildi. Kırtasiye ürünlerinin yüzde 53’ünün, deri ürünlerinin de yüzde 77’sinin güvensiz olduğu saptandı. Denetimlerin aralıksız sürmesi talimatını veren ve geniş kapsamlı bir soruşturma başlatan Bakan Yazıcı, “Çocuklarımızı tehlikeye atacak en küçük bir ürünün okul çantasına, eve, okula girmesini engellemek temel amacımızdır. Kötü niyetli satıcılara müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Dört büyük il

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü denetçileri Ankara, İstanbul, İzmir ve Gaziantep’te yaptıkları ayrıntılı çalışmada okul kıyafetleri, ayakkabılar ve kırtasiye ürünlerini denetledi. Denetimlerde, boya kalemleri, keçeli kalemler, okul çantaları, kalem kutuları, beslenme çantaları, su mataraları, okul kıyafetleri ve ayakkabılar gibi pek çok ürün mercek altına alındı.

Tüketicilerin yoğun olarak alışveriş yaptıkları noktalarda ve büyük dağıtıcılar nezdinde yapılan denetimlerde, güvensizliğine ilişkin şüphe duyulan 13 çeşit ayakkabı, 41 çeşit tekstil ve 78 çeşit kırtasiye ürünü olmak üzere toplam 132 farklı üründen numuneler alınarak testler yaptırıldı. Laboratuvardan alınan test sonuçlarına göre 10 çeşit ayakkabı ve 41 çeşit kırtasiye ürününde, izin verilen limitlerin üzerinde fitalat (zehirli kimyasal madde) ve azo boyar (kanserojen renklendirici) madde bulunduğu belirlendi. Test sonuçları uygunsuz çıkan 51 üründen 50’sinde yüksek miktarda fitalat, geri kalan 1 üründe ise yüksek miktarda azo boyar madde bulundu. Ürkütücü tablo üzerine sözkonusu ürünler piyasadan toplatılmaya başlandı.

Denetimler kararlılıkla sürecek

Yapılan araştırmayı ve sonuçlarını Cumhuriyet’e değerlendiren Bakan Hayati Yazıcı şöyle konuştu: “Bakanlık olarak hedefimiz, tüketiciye sunulan tüm ürünlerin yüzde 100 güvenli olması ve halkımızın gönül rahatlığı ile bu ürünleri satın alıp kullanmasıdır. Bu kapsamda, tüm tüketicilerin sağlık ve güvenliğini korumak için yapmış olduğumuz denetimler kararlılıkla artarak sürdürülecektir. Sıfır tolerans uygulamamız burada da hâkim olacaktır.” (Cumhuriyet 28-09-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s