Bir şifre de KİPTAŞ’tan!

© Başbakanlık Etik Kurulu, şerefiye bedellerini duyurmayan KİPTAŞ hakkında rapor hazırladı. Raporda “Kamu görevlileri, halkın kamu hizmetine güven duygusunu zedeleyen, şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınmalı” denildi. Ziraat Mühendisleri Odası ise tarım arazisine kurduğu projenin satışlarını yargı kararına karşı sürdüren KİPTAŞ hakkında yıkım kararı istedi.” />

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Başbakanlık Etik Kurulu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut yapım firması olan KİPTAŞ’ı “şeffaf” ve “hesap verebilir” olmaları yönünde uyardı.

KİPTAŞ tarafından gerçekleştirilen konut satışlarında hak sahiplerinin yerleri, teslim aşamasında kurayla belirleniyor. Konum itibarıyla farklı cephelerde olan daireler için artı ve eksi şerefiye bedelleri uygulanıyor. Başbakanlık’a başvuran bir kişi, herhangi bir yolsuzluğa ve haksız kazanca neden olmaması için kura çekiminden önce hangi dairenin ne kadar şerefiye bedelinin olduğu ve toplamdaki şerefiye bedellerinin sıfıra eşit olduğunu görebilmek amacıyla KİPTAŞ’tan defalarca bilgi istediğini, ancak şerefiye bedellerinin açıklanmayacağının belirtildiğini söyledi. Başvuru sahibi, 7 Aralık 2010 tarihinde yapılan kura çekiminde çekilişe katılacak kişiler tarafından şerefiye listelerinin kuradan önce ilan edilmesinin istenildiğini, fakat KİPTAŞ yetkilileri tarafından bu talebin karşılanmadığını, bu durumun çekilişe katılacak kişiler tarafından protesto edilmesi üzerine şerefiye listelerinin kura çekiminin yapılacağı yerin dışındaki bir panoda ilan edildiğini ve böylece kura çekimine başlandığını savundu.

Oybirliğiyle suçlu

Başbakanlık Etik Kurulu tarafından yapılan incelemede KİPTAŞ oybirliği ile suçlu bulundu. Başbakanlık hazırladığı raporda, şöyle dedi:

“İdarenin şerefiye bedellerini kura öncesi asmak mecburiyeti olmadığına ilişkin tutumuna karşılık, kamu yönetiminde saydamlık, hesap verilebilirlik ve güven ilkelerinin gerçekleşmesi bakımından bu tür işlemlerde bilgilendirme gereklidir. Kamu görevlileri, halkın kamu hizmetine güven duygusunu zedeleyen, şüphe yaratan ve adalet ilkesine zarar veren davranışlarda bulunmaktan kaçınmalı ve halkın bilgi edinme hakkını kullanmasına yardımcı olmalıdırlar.” (Cumhuriyet 11-08-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s