Cumhuriyet ‘şifreli’ kentte ‘yok sattı’! AKP, başkanı sorguya çağırdı

AKP, Başbakanlık raporlarında adı ve belediyesi şifrelenerek etik dışı uygulamaları ortaya konan Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu için harekete geçti. Partinin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Başkan Uğurlu ile bugün görüşeceğini belirterek “Kim olursa olsun etik olmayan her konuda gereken neyse onu yaparız” dedi.

Twittter’da takip etmek için tıklayın

Gazetemizin Başbakanlık’ın şifreli raporundaki gizli belediye başkanının isminin Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu olduğunu açıklamasının ardından Cumhuriyet dün Karaman’da ‘yok sattı!’ Kimliği belirsiz kişiler Yay-Sat bayilerinde yurttaşlara sunulan Cumhuriyet gazetelerini topluca satın aldı. Bunun üzerine Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu’ya tepki gösteren bazı yurttaşlar, bayileri tek tek dolaşmalarına karşın Cumhuriyet bulamadı.

Başbakanlık tarafından hazırlanan raporda bir yakınını özel kalem müdürlüğü görevine getirerek KPSS’den muaflaştırdığı ve ihalelerin başına kendine yakın isimleri getirdiği belirtilen, ili ve ismi “şifrelenen”, ancak Cumhuriyet tarafından Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu olduğu kamuoyuna duyurulan belediye başkanı konusunda AKP harekete geçti. Genel Başkan Yardımcısı Tanrıverdi, partisinin her kim olursa olsun, etik dışı işlere bulaşmış isimler konusunda her zaman gerekli adımı atacağını vurgulayarak, bu konuda ödün vermeyeceklerini söyledi. Uğurlu’nun bugün Genel Merkez’de yapılacak il başkanları toplantısına katılacağını belirten Tanrıverdi, “Kendisinden bu konuya ilişkin bilgi alacağız” dedi. Eldeki bilgilere ve Uğurlu’nun yaptığı açıklamaya göre hareket edeceklerini anlatan Tanrıverdi, “Yargıyı ilgilendiren bir konu varsa zaten basın savcısı soruşturma açıyor ve süreç takip ediliyor. Siyasi olarak partimizi ilgilendiren bir konu varsa da disiplin kuruluna havale ediyoruz. Kendisini dinleyeceğim, konuyu değerlendireceğiz” diye konuştu. Gereken adımları atacaklarını belirten Tanrıverdi, “Raporun Başbakanlık’a bağlı bir kurumdan çıkması dikkat çekici” anımsatması üzerine de “Demek ki görevini iyi yapıyor” dedi.

CHP Meclis’e taşıdı

Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi: “Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu raporu ile yaptığı usulsüzlükler saptanan AKP’li Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu hakkında bir soruşturma açılmış mıdır? Uğurlu’nun yaptığı usulsüzlüklerin gündeme geldiği Meclis toplantısından sonra başkan hakkında neden bir işlem yapılmamıştır? Belediye başkanının akrabasının imzasıyla mevzuata aykırı olarak yapılan doğrudan teminlerin toplam bedeli ne kadardır? Yapılan bu doğrudan teminler hangi firmalardan yapılmıştır? Doğrudan temin yapılan firmaların ortakları kimlerdir? Bu firma ortakları ile belediye başkanı ve mevzuata aykırı olarak imza atan görevlinin akrabalıkları var mıdır?”

Yakınının ‘tecrübesinden’ yararlanmak istemiş

Başkan Uğurlu’nun, Başbakanlık müfettişlerine yaptığı savunmada, Türkiye İş Kurumu’ndan yakınını tarif eder şekilde geçici işçi istemesinin gerekçesini “geçmişteki mali tecrübesinden yararlanmak, yazışmalarda ve işlemlerde hata yapılmaması için evrakların tetkiki noktasında tarafında yardımları olduğu” şeklinde açıkladığı ortaya çıktı. Uğurlu’nun, özel kalem kadrosuna getirerek KPSS’den muaflaştırdığı bir diğer yakını için de, “Özel kaleme atama ve başka Milli Eğitim Bakanlığı’na nakil mevzuata uygun” dediği öğrenildi. Uğurlu’nun savunmasına göre, tüm bu süreçlerde “KPSS’nin devre dışı bırakılması düşüncesi” söz konusu olmamış. (Cumhuriyet 10-08-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s