Şifreli rapordan ‘Karaman oyunu’ çıktı!

Başbakanlık tarafından hazırlanan raporda bir yakınını tarif eder şekilde Türkiye İş Kurumu’ndan eleman istediği, bir başka yakınını özel kalem müdürlüğü görevine getirirek KPSS’den muaflaştırdığı ve ihalelerin başına kendine yakın isimleri getirdiği belirtilen ancak, ili ve ismi “şifrelenen” belediye başkanının AKP’li Karaman Belediye Başkanı Dr. Kamil Uğurlu olduğu ortaya çıktı. AKP’li Meclis Üyesi Mustafa Alanya, “Raporda usulsüzlüklerin hepsi yazılmamış, bayramdan sonra hepsini tek tek açıklayacağım. Ona bilezik taktırmadan göndermeyeceğim” dedi.>

Twitter’da takip etmek için tıklayın

Başbakanlık Kamu Görevlileri Etik Kurulu tarafından hazırlanan ve Cumhuriyet tarafından gündeme getirilen “şifreli belediye yolsuzluğu”nun ayrıntıları netleşti. Raporda adının karıştığı usulsüzlükler sıralanırken, “Belediye Başkanı A” olarak tanımlanan kişinin AKP’li Karaman Belediyesi Başkanı Kamil Uğurlu olduğu ortaya çıktı. Edinilen bilgilere göre, Uğurlu hakkında rapora yansıyan saptamaların yanı sıra başka suçmaların da dahil olduğu 16 konu, daha önce Karaman Belediye Meclis toplantısında gündeme geldiği öğrenildi. Uğurlu tarafından “personel giderinin bütçe gelirine oranının yüzde 30’u aştığı” gerekçesiyle görevden alınan AKP’li iki belediye meclis üyesi Mustafa Alanya ve Haca Mehmet Öztaş’ın bir kısmı Başbakanlık raporuna yansıyan usulsüzlükleri soru önergeleriyle tartışmaya açtıkları ortaya çıktı.
Gazetemizin haberini değerlendiren Belediye Meclis Üyesi Mustafa Alanya, “Raporda yer alan hususların hepsi doğru ancak, oraya yansımayan konular da var” derken, Uğurlu ile ilgili 16 farklı konu bulunduğunu söyledi. Alanya, “Bunların hepsini belgeleriyle tek tek açıklayacağım, bayramdan sonra hepsini anlatacağım” dedi. Uğurlu’nun kendilerini haksız yere görevden aldığını savunan Alanya, “Gerekçe olarak ‘Ben geldiğimde personel giderinin bütçeye oranı yüzde 25’ti, bunları aldıktan sonra 32’ye çıktı, o yüzden görevden aldım’ dedi ancak, biz bunu belgeledik, biz varken 28.43 olan oran, bizden sonra 27.73’e düştü” dedi.
‘Ayıklayalım ki partimiz itibar kazansın’
Belediye Başkanı Uğurlu ile ilgili konulardan AKP Karaman teşkilatının da haberdar olduğunu hatta Genel Merkez’e ulaştığını bile tahmin ettiklerini belirten Alanya, “Bunlar bizim partimize de, Karaman’a da zarar vermez. Bunları ayıklamamız lazım ki partimiz itibar kazansın. Ne gerekiyorsa yapacağız ama ben ahdettim, onun koluna bilezik taktırmadan göndermeyeceğim” dedi. Bir diğer AKP’li Meclis Üyesi Hacı Mehmet Öztaş’ın da rapora yansıyan usulsüzlükleri Belediye Meclisi’nde soru önergesiyle gündeme getirdiği öğrenildi.
Başkan telefonlara çıkmadı
Bunun üzerine telefonla ulaşmaya çalıştığımız Belediye Başkanı Uğurlu, telefona yanıt vermedi. Uğurlu’nun sekreteryası, başkanın “toplantıda” olduğunu söylemekle yetindi.
KPSS engeli özel kalemle aşılmıştı
Etik Kurulu’nun raporunda AKP’li belediye başkanının evinde çalıştırdığı kişinin maaşını bir kez yoksullara yönelik sosyal yardımdan karşıladığı ifade edilmişti. Raporda ayrıca başkanın bir akrabasının niteliklerini tarif eder şekilde Türkiye İş Kurumu’ndan eleman istediği, bu yolla akrabasını belediyeye sokan başkanın, aynı yöntemle ablasının torununu istisnai kadro olan “özel kalem müdürlüğüne” getirerek KPSS’den muaflaştırdığı yer almıştı. Başkanın “Şanslı akrabasının” da bu yöntemle binlerce kişinin sırada beklediği öğretmenliğe geçiş yaptığı ifade edilmişti. Raporda ayrıca başkanın belediyede resmi görevli olmayan bir kişiyi temin yoluyla yapılan alımlarda görevlendirdiği, bu kişinin alımlar için kendi şirketi adına da teklif verdiği yer almıştı. (Cumhuriyet 09-08-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s