Diyanet’in ideal çocuğu: Güneş tam tepede abdest alıp ferahlayayım anne!

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın çocuklar için hazırladığı dergide Diyanet’in ideal aile yapısı karikatürlü bulmacayla anlatıldı. Bulmacada, ilkokula giden erkek çocuk, hiçbir namaz vaktini kaçırmıyor, akşam namazını kılmak için babasını bekliyor, çocuğun türbanlı annesi sabah namazında çocuğu uyandırıyor. Kız çocuk ise annesiyle birlikte yemek hazırlıyor, sofra kuruyor. Karikatürlü konuşma cümlelerinde boş bölümlerde çocuklardan, hangi namaz vaktinin anlatıldığının yanıtı isteniyor.

Diyanet’in aylık çocuk dergisinin Haziran sayısında yayımlanan “Haydi namazaa!..” başlıklı çizgi öyküde, ilginç bir bulmaca yöntemi uygulandı. “Bir günde 5 vakit namaz var, biliyorsunuz arkadaşlar. Küçük Ahmet namaz kılmayı yeni öğrenmiş ve hepsini vaktinde kılmak istiyor. Peki, hangi vakitte hangi namazın kılındığını siz biliyor musunuz? Biliyorsanız konuşma cümlelerindeki boş yerlere namazların isimlerini yazmaya başlayabilirsiniz. Hadi kolay gelsin!” anonsuyla başlayan çizgi öykünün kahramanı, öğle saatlerinde eve geliyor ve yemek yapan annesiyle karşılaşıyor. Ahmet, annesine “Anne, dışarısı nasıl sıcaktı bir görsen, güneş tam tepede. Abdest alıp biraz ferahlayayım, hem de …. namazımı kılayım” diyor. Bir başka kutucukta, Ahmet’in annesi oğluna “Ooooğluuuummm, kalk hadi, …. namazı vakti” diye sesleniyor. Gece uykudan uyanan Ahmet ise gözlerini ovuşturarak, “Tamam kalkıyorum anne” yanıtını veriyor. Bu bölümde çocukların sabah namazını doğru tahmin etmeleri gerekiyor.

Üçüncü kutucukta, yine Ahmet’in annesi kız çocuğuna “Kızım hadi gel, sofrayı kurmama yardım et, baban işten gelmek üzeredir” diye sesleniyor. Kız çocuk “Tamam anne geliyorum” derken, Ahmet içinden “Keşke babam hemen gelse de vakit geçmeden …. namazımızı birlikte kılsak. Hem daha çok sevap kazanırız” diye düşünüyor.

Yatsı namazı vaktinde de Ahmet’in annesi türban takarak ve eline seccade alarak Ahmet’in yanına geliyor. Oğluna “Oğlum ödevini yaptın mı? Yatmadan önce bir kontrol et istersen” diyen anne, “Yaptım anne” yanıtı üzerine bu kez “…. namazını kıldın mı peki?” diye soruyor. Ahmet de bunun üzerine “Aaaaa… Unutmuşum. Hemen kılıp öyle yatayım” diye harekete geçiyor. (Cumhuriyet 03-07-2011)

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Diyanet’in ideal çocuğu: Güneş tam tepede abdest alıp ferahlayayım anne!

  1. Geri bildirim: Diyanet’ten çocuk harekâtı |

  2. Geri bildirim: Milli bayramlara dini ayar |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s