CHP RTÜK’e üye veremeyebilir!

TBMM’de CHP’li ve BDP’lilerin yemin etmemesi, iki partinin RTÜK üyeliklerini tehlikeye attı. RTÜK’te 2’si AKP, 1’i CHP kontenjanından olmak üzere 3 üyenin görev süresi önümüzdeki ay dolacak. Bu üyelerin yerine yeni Meclis aritmetiğine uygun olarak CHP, BDP ve AKP kontenjanından birer üye seçilmesi gerekiyor. CHP ve BDP’nin grup kuramaması nedeniyle 3 üyelik AKP’ye geçmiş olacak. Bu durumda AKP’nin halen 6 olan ve BDP etkisiyle 5’e düşecek üye sayısı 7’ye yükselecek.

TBMM’de önceki gün patlak veren krizin ilk yansıması RTÜK’te kendini gösterecek. 13 Temmuz’da RTÜK’teki üç üyenin görev süresi doluyor. Bu üyeler, AKP kontenjanından seçilen Vahap Darendeli ve Başkanvekili Taha Yücel ile geçen yıl yaşamını yitiren Mehmet Dadak’ın yerine CHP kontenjanından seçilen Prof. Dr. Korkmaz Alemdar. 12 Haziran seçimlerinden sonra oluşan yeni Meclis aritmetiğine göre boşalan bu 3 koltuk için AKP, CHP ve BDP’den birer üye seçilecekti. Bu durumda AKP’nin üst kurulda halen 6 olan üye sayısı 5’e düşecek, CHP’nin 2, MHP ve BDP’nin de birer üyesi olacaktı.

RTÜK üyelikleri tehlikede

Ancak CHP ve BDP’nin önceki günkü yemin töreninde yemin etmeyerek grup kurmaması RTÜK üyeliklerini de tehlikeye sokacak. Kulislerde RTÜK seçiminin CHP ve BDP ile uzlaşma zeminini kaybetmeme adına temmuz yerine Meclis’in açılacağı ekim ayına ertelenebileceği konuşuluyor. Ancak bu durumda görev süreleri dolan 3 üyenin yeni üyeler seçilinceye kadar görevde kalıp kalmayacakları ayrı bir tartışma konusu oluşturuyor. Çünkü RTÜK Yasası’nda bu tür durumlar için net bir ifade bulunmuyor. RTÜK uzmanlarına göre bu konudaki karar da Meclis tarafından verilebilir.

Bazı RTÜK kaynakları ise üyelik seçiminin Meclis tarafından ve parti grubu esas alınarak belirlendiğini savunurak Yasal hüküm açık. Resmen grubu olmayan partiler aday gösteremezlergörüşünü savunuyor. RTÜK Yasası’nın 35’inci maddesinde, TBMM tarafından belirlenen kurul üyelerinin seçiminde, parti gruplarının milletvekili sayısı esas alınıyor. (Cumhuriyet 30-06-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to CHP RTÜK’e üye veremeyebilir!

  1. Geri bildirim: Böylesi anca Türkiye’de olur.. Kira yardımımız 4 bin değil 2 bin 500 olsun! |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s