‘Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş’

Suriye’de tırmanan gerilim nedeniyle ülkelerinden yaya olarak kaçan ve Hatay’da kurulan kamplara yerleşen yaklaşık 15 bin Suriyeli’den 4 bini ülkesine geri döndü. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanı Ejder Kaya, “Bülbülü altın kafese koymuşlar, yine ‘vatanım’ demiş” atasözünü anımsatan durum için “Aynen öyle, ama bu çok normal çünkü gelenlerden bazılarının zeytinlikleri var, bazıları hayvancılık yapıyor bazılarının aileleri Suriye’de kalmış” dedi. Kaya, dönmek isteyen Suriyelilerin araçlarla sınır çizgisine kadar götürüldüğünü söyledi.
Suriye’den Türkiye’ye kaçan Suriyelilerle ilgili çalışmalar Başkanlığın koordinasyonunda, Genelkurmay Başkanlığı, İçişleri, Dışişleri, Sağlık, Milli Eğitim, Tarım ve Köyişleri, Ulaştırma ve Maliye bakanlıkları, Hatay Valiliği, Diyanet İşleri Başkanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülüyor.
Gelen ailelerin çocuklarının normal aşı takvimi güncellenerek, aşıları Sağlık Bakanlığı ekipleri tarafından yapılıyor. Suriyelilerin geçici barınmaları için içerisinde seyyar mutfak, banyo, WC üniteleri, çocuk oyun parkları, ibadet alanları, eğitim, seyyar hastane ve diğer sosyal tesisler bulunan Yayladağı ve Altınözü’nde 2,  Reyhanlı’da 1 olmak üzere toplam 5 çadırkent faaliyet gösteriyor. Apaydın köyündeki çadırkent kurma çalışmaları ise sürüyor. Çadırkentlerde kalanların kimlik tespitleri yapılarak, geçici tanıtma karneleri düzenleniyor. Uzmanlar, psikososyal destek hizmeti veriyor. Çadırkentte kalanların sportif faaliyette bulunmaları amacıyla çeşitli branşlarda spor tesisleri kurulan kamplarda turnuvalar düzenleniyor. Bölgeye bugüne kadar 3 milyon 750 bin lira nakdi yardım gönderilirken, 2 bin 271 çadır kuruldu. Toplam 6 bin 440 battaniyetin dağıtıldığı kamplarda, 4 adet seyyar mutfak oluşturuldu, 10 bin 361 yatak dağıtıldı. Bölgede Sağlık Bakanlığı’nın kurduğu 2 sahra hastanesi de çalışma yapıyor. Suriyelilerin iletişimini sağlamak amacıyla Türk Telekom 4 adet ankesörlü telefon kulübesi kurarken, sığınmacılara 3 öğün sıcak yemek veriliyor.
Yine de ‘vatanım’ diyorlar
Türkiye’ye gelen yaklaşık 15 bin Suriyeli’den 4 bini ülkelerine geri döndü. Türkiye ise dönmek isteyen sığınmacıları araçlarla sınır çizgisine kadar götürdü. Başbakanlık Acil Durum Yönetimi Başkanı Ejder Kaya, ülkelerinden koşarak kaçan Suriyeliler’in yolda Türkiye tarafından araçlarla karşılandığını anımsatarak, “Kendilerini nasıl alıyorsak, geri aynı şekilde bırakıyoruz” dedi. Sığınmacılardan geri dönmek isteyenlerin büyük çoğunluğunun, tarım arazileri, hayvanları ve ailelerini gerekçe gösterdiğini anlatan Kaya, “İnsanın vatanı tabi başka… Ne kadar iyi bakarsanız bakın, vatanlarını, evlerini özlüyorlar. Dönmek isteyenlerin tarlaları, hayvanları var. Zeytinlikleri olanlar var, dönüp işlerinin başına geçmek istiyorlar” dedi.
‘Hiçbir kampta bu konfor yok’
Türkiye’nin Suriye’den gelen insanları en iyi şekilde ağırlamak için elinden geleni yaptığına işaret eden Kaya, “Türkiye bu konuda çok büyük özveri gösteriyor. Yabancı heyetler de büyük övgülerle ülkemizden ayrılıyor. Türkiye’deki kamplar BM’nin diğer ülkelerdeki kamplarıyla karşılaştıralamayacak kadar ileride. Ayrılanlar da gerçekten büyük bir memnuniyetle ayrılıyorlar” diye konuştu.

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to ‘Bülbülü altın kafese koymuşlar yine de vatanım demiş’

  1. Geri bildirim: Diyanet’ten çocuk harekâtı |

  2. Geri bildirim: Milli bayramlara dini ayar |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s