Nokta atışı yapan 3 şirket 13 Haziran’ı Cumhuriyet’e değerlendirdi

 A&G Araştırma’nın sahibi Adil Gür, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ard arda düzenlediği Hakkâri mitingleriyle gündeme gelen “Doğu ve Güneydoğu’da dengeler değişiyor mu” sorusuna çarpıcı bir yanıt verdi. Seçimin en önemli sürprizinin bu bölgelerde yaşanacağını savunan Gür, CHP’nin bazı illerde yüzde 1000’lere varan oranlarda oy arttıracağını söyledi. KONDA’nın sahibi Tarhan Erdem, seçmenin yüzde 85’inin oy vereceği partinin çok önceden belli olduğunu, liderlerin yüzde 15’lik kararsız kitleyi etkilemeye çalıştığını belirtirken, Metropoll’ün sahibi Prof. Dr. Özer Sencar da kaset tartışmalarının MHP’nin baraj sorununu ortadan kaldırdığını vurguladı.

Her seçim öncesi yaptıkları tahminlerle gündem belirleyen 3 araştırma şirketi; A&G, KONDA ve Metropoll’ün sahipleri liderlerin meydan performanslarından, MHP’deki kaset tartışmalarına; Güneydoğu’daki AKP-CHP yarışından, partilerin reklam kampanyalarına kadar gündemdeki konuları Cumhuriyet’e değerlendirdi.

ÖZER SENCAR (Metropoll)

Kasetler baraj riskini kaldırdı

Metropoll Araştırma Şirketi’nin sahibi Prof. Dr. Özer Sencar kaset tartışmalarınnın MHP’yi “mağdur” konumuna düşürdüğünü belirtti. Sencar, Başbakan Erdoğan’ın meydanlarda konuyu eleştirirken “bunlar özel değil, genel” demesinin ciddi bir hata olduğunu vurguladı. Sencar, şöyle konuştu: “Partinin mağdur duruma düşmesi ülkücü, eskiden MHP’li olup şimdi CHP ve AK Parti’ye yönelen insanları geri çekebilir. Bizim henüz üzerindeki çalışmaları bitirmediğimiz bir araştırmamıza göre partinin oyları mayıs ayı başına oranla 1 puan yükseldi. Bu araştırma 6 kişinin istifasından sonra yapıldı. Ben, yeni gelişmeler olmazsa bugüne kadar Bahçeli’nin üslubu nedeniyle partiden uzaklaşan insanların bir kısmının geri döneceğini düşünüyorum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim; ben MHP’nin baraj riskini atlattığını düşünüyorum. 6 aydır baraj sorununu dile getirdim ama bu riskin neredeyse kalmadığını düşünüyorum.”

Kılıçdaroğlu’nun kullandığı dilin vatandaşı etkileyeceğini ancak, AKP söylemlerinin daha etkili olduğunu ifade eden Sencar, “AK Parti geleceğe yönelik beklentiler oluşturma ve yaptıklarını sunmada daha başarılı. Kılıçdaroğlu’nun söylemleri güzel ancak biraz abartılı. Eğer vaatlerde ölçüyü kaçırırsanız kaybedersiniz. Ben böyle bir risk görüyorum” dedi. Sencar, Bahçeli’nin ise başarısız bir süreç geçirdiğini belirterek, “Vücut dili çok fakir, çok öfkeli bir üslubu var” diye konuştu. Sencar CHP’nin Doğu ve Güneydoğu’da oy arttıracağını kendisinin de öngördüğünü anlattı.

ADİL GÜR (A&G)

CHP bazı illerde rekor kıracak

2009 yerel seçim sonuçlarını yüzde 100’e yakın bir oranla doğru tahmin eden Adil Gür, MHP’deki kaset tartışmalarına ilginç bir örnekle değindi. Türkiye’de çok reyting alan dizilerde, kasetlerdeki görüntülerin çok daha ilerisinde sahnelerin yayımlandığına dikkat çeken Gür, Belki burada halkı etkileyen şey, kadın erkek ilişkisinden çok, konuşulan sözler olabilir. Bu görüntüler hakkında kınayarak konuşan da vardır, ‘ne ahlaksız şeyler’ diyen de vardır, ‘helal olsun’ diyen de vardır. Bu konuda tek bir görüş olduğunu sanmıyorumdedi. MHP’nin oylarının son 1 yıldır zaten ülke barajı sınırında gezdiğini belirten Gür, şöyle devam etti:

MHPnin sıkıntısı aslında kasetlerle ilgili değil. Kasetlerin iki tip etkisi var; ‘partiyi hiç etkilemiyor’ demek doğru değil. Bu kasetlerden dolayı partinin mağdur olduğunu düşünüp partiyi bugüne kadar ikinci tercih olarak gören, başka partilere kayanların bir bölümü partiye sahip çıkabilir. İkincisi, bu partinin yöneticilerinin büyük bir bölümü şaibeli işlere karıştı diye kafalarında soru işareti belirip oy vermekten vazgeçenler olabilir. Ama ben, MHPnin oylarının bu kasetlerden dolayı ne 3-4 puan düşeceğini, ne de 3-4 puan yükseleceğini sanmıyorum. MHPnin alacağı oyu kasetler belirlemeyecek, Türkiyenin sorunlarına dair yaklaşımları ve seçim kampanyasını yönetişi belirleyecek.

‘AKP Doğu’da gerileyecek’

Kendisine göre seçimin en önemli sürprizinin Doğu ve Güneydoğu’dan çıkacağını vurgulayan Gür, CHP’nin bazı kentlerde oylarını rekor düzeyde arttıracağını ve hiç vekil çıkartamadığı illerden milletvekili çıkartacağını ifade etti. Gür, şunları kaydetti: Değişen CHPnin Kürt sorununa bakışındaki değişikliğin, çözüm önerileri çok net olmasa da etkili olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle daha önce oy alamadığı Batman, Diyarbakır, Muş, Van, Şırnak, Hakkâri gibi illerde önceki dönemde aldığı oylarda yüzde 300ler, 500ler hatta 1000ler oranında oy alacağını düşünüyorum. Örneğin daha önce yüzde 2 oy aldığı bir yerden bu seçimlerde yüzde 20 alabilir. Bu seçimlerde bu bölgelerde hem BDPnin hem CHPnin oylarının artacağını, AK Partinin de bir ölçüde gerileyeceğini öngörüyorum.

TARHAN ERDEM (KONDA)

Liderler yüzde 15’in peşinde

12 Eylül referandum sonuçlarını en yakın tahmin eden KONDA Araştırma’nın sahibi Tarhan Erdem de, liderlerin sert üsluplarının halktan prim almadığını vurguladı. Erdem, “1953’ten bu yana siyasi hayatı takip ediyorum. O günden beri gözlemlediğim şey, halkın sertlikten hoşlanmadığı, bunu hoş karşılamadığıdır” dedi. Kaset konusunun MHP’ye oy getirmeyeceği gibi oy da kaybettirmeyeceğine inandığını anlatan Erdem, “Tabii ki köy kahvelerinde, sağda solda konuşuluyordur ama bunun kimsenin hayatında bir değişiklik yarattığını sanmıyorum. İnsanların fikirlerinde etkili olacağını düşünmüyorum” diye konuştu. Bir partinin baraj altında kalmasının 2-3 aylık bir sürecin etkisi olamayacağını anlatan Erdem, “Bu yüzden geriye bakmak lazım, 2008’de, 2009’da, 2010’da neler olmuş, neler söylenmiş, hangi tercihlerde bulunulmuş. Kaset bazı insanlar üzerinde etkili olabilir ama, yüzde 15-16’lardan gelen bir partinin 4 puan kaybetmesi demek, 1.5 milyon seçmenini kaybetmesi demektir. Bu yorum bence kolaya kaçmaktır” görüşünü dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun söylemlerinin CHP’yi bir noktaya taşıdığını ancak bunun iktidar olmak için yeterli olmadığını anlatan Erdem, Türkiye’de seçmenin yüzde 85’inin kanaatinin zaten belli olduğunu, liderlerin geri kalan yüzde 15’i kendi saflarına çekmek için çabaladığını vurguladı. Erdem, şöyle dedi: “Bu seçim farklı, 2007’de de kutuplaşma vardı ama bu sefer daha farklı bir seçim, kutuplaşmanın tesiri altında halkın bütün algı duyguları kapalı. Dolayısıyla sözler fazla etkileyecek gibi görünmüyor. Seçmenin hemen hemen 85-90’ı belli bir insanın söylediğini doğru kabul ediyor. Öbürü etmiyor. Liderler yüzde 15’lik bir kesimin fikrini değiştirmeye çalışıyor.” (Cumhuriyet 26-05-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s