Kayseri’yi 13 Haziran’da ne bekliyor? Partilerde, adaylarda, sokaklarda hava nasıl?

Türkiye’nin en çok göç alan illeri arasında yer alan ve 1 milyon 234 bine çıkan nüfusuyla birlikte milletvekili sayısı 8’den 9’a yükselen Kayseri’de yoğun bir seçim telaşı yaşanıyor. AKP kurulduğu tarihten bu yana ilk kez Abdullah Gül’süz katılacağı seçimlerde 2007’ye oranla bir ölçüde güç kaybetse de birinci parti gibi gözüküyor. Parti oylarının geçmişte yüzde 5’lere düştüğü Yahyalı ilçesinde bile meydan mitingi yapan CHP’nin ve kentte sevilen isimleri aday listesine koyan MHP’nin oylarını yükseltmesi bekleniyor.

Kayseride 12 Eylül referandumundan yüzde 73.3 evet, 26.7 hayır çıktığı; 2009 yerel seçimlerinin AKP’nin yüzde 60.5, MHP’nin 23, CHP’nin ise 8.6 oy; 2007 seçimlerinde ise AKP’nin yüzde 65.7, MHP’nin 15.4, CHP’nin ise 9.8 oy aldıkları anımsanırsa, 12 Haziran’da yapılacak seçimlerde bu tabloda çok büyük bir değişim beklenmesi de yersiz olur. Ancak tüm bu rakamlara karşın AKP’nin kentte tüm bu seçim döneminden daha sıkıntılı olduğu da bir gerçek. Parti açısından bunun en somut nedeni kentte AKP imajının bile önünde yer alan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu seçimde partisini yalnız bırakması. Kayserilinin makama önem verdiğini bilen AKP, Gül’ün boşluğunu doldurması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ı listenin ilk sırasına, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’u ise ikinci sıraya koymuş.

Öte yandan aday belirleme sürecinde yapılan temayül yoklamasından çıkan sonuçların göz ardı edilmesi de AKP seçmeninde rahatsızlık yaratmış. 28 Şubat döneminde görevden alınan eski belediye başkanı Şükrü Karatepe, temayül yoklamasından birinci sırada çıkmasına karşın aday listesinde yer bulamamış. Listeye 5. sıradan giren Pelin Gündeş Bakır’ın da 59 kişilik temayül yoklaması sıralamasında 43. olması da dikkat çekici. Prof. Dr. Bakır’ın bir diğer özelliği de Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’a, Silivriye gitmesinde sakınca yokturdiye rapor veren İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç.Dr. İhsan Bakır’ın eşi olması.

Aday adaylığı başvurularının yapılacağı son güne kadar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan bir işaret bekleyen, ancak bu sinyal gelmeyince aday adaylığı başvurusu yapmayan Anakent Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’nin listeye girememesi de AKP açısından olumsuz bir tablo.

İşte partilerin adayları:

AKP Taner Yıldız (Elektrik-Elektronik Mühendisi), Sadık Yakut (Cumhuriyet Savcısı), Mustafa Elitaş (Sanayici), Yaşar Karayel (Yönetici), Pelin Gündeş Bakır (Deprem Müh.), Ahmet Öksüzkaya (Serbest Muhasebeci), İsmail Tamer (Doktor), Murat Cahid Cıngı (AB Siyaset Uzmanı), Mehmet Adıgüzel (Sanayici)

CHP Mehmet Şevki Kulkuloğlu (Doktor), Çetin Arık (Doktor), Ali Paşa Tan (İktisatçı), Türker Tok (Cumhuriyet Savcısı), Figen Alçı (Öğretmen), Emin Yıldırım (Emekli), Ömer Bayrak (Doktor), İsmail Yavuz (Esnaf), Ali Kemal Açılkan (Halkla İlişkiler)

MHP Yusuf Halaçoğlu (Öğretim Üyesi), Nihat Canpolat (Mülki İdare Amiri), Mazhar Gündoğ (Makine Mühendisi), Hüseyin Tekin (İşadamı), Ünal Polat (Tıp Doktoru), Sami Eker (Elektrik Mühendisi), Ayfer Solak (Diş Hekimi), Levent Livdumlu (Şehir Planlamacısı), Faruk Çolak (Öğretmen)

KILIÇDAROĞLU’NUN MEYDAN MİTİNGİ ŞAŞIRTTI

CHP’de ise tüm Türkiye’de olduğu gibi Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte bir hareketlenme olduğu, teşkilatın canlandığıgözle görünür bir gerçek. Listenin ilk sırasında, Kayseri Belediyesi ile ilgili yolsuzluk iddialarını gündeme getiren mevcut milletvekili Şevki Kulkuloğlu bulunuyor. Listenin ikinci sırasında bir başka doktor yer alıyor. Kadın doğum uzmanı Dr. Çetin Arık özellikle ilçelerde çalışma yürütüyor. Kayseri’de izlenimlerimizi toparlandığımız gün kente gelen Kılıçdaroğlu’nun gördüğü ilgi, partinin 2 vekil çıkarma hesabını güçlendirmiş.

‘7-1-1’DEN 9-0’A GİDİYORUZ’

Bakan Taner Yıldız, kentteki çalışmalarını Cumhuriyet’e anlatırken, Kayseride 8 vekilden 6sı bizdeydi, vekil sayısı 9 olunca, yaptığımız araştırmalara göre sürece 7-1-1 olarak başlamıştık ama şu anda artık hedefimiz 9-0ı yakalamakdiyor.

MHP’NİN KOZU İKİ SEVİLEN ADAY

Yalnızca aday listesi açısından bakıldığında Kayseri’de belki de en stratejik hareket eden parti MHP olmuş. Temayül yoklamasındaki sonuçlara uyulmasa da, özellikle ilk iki sıraya konulan isimler, partiye kentte bir ivme kazandıracak nitelikte. Bu isimlerden ilki eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu. AKPnin kalesini yıkmaya karar verdiğim için Kayseriden aday oldumdiyen Halaçoğlu, partisinin Kayseri’den en az 4 vekil çıkaracağını ve iktidarın kentte büyük bir sürprizle karşılaşacağını savunuyor. MHP’nin ikinci sıra adayı Sivaslı Nihat Canpolat ise Kayseri’nin çok sevilen eski valisi. MHP’nin Canpolat ismiyle öncelikle kentte yoğun nüfus oluşturan Çerkezlerin ve Sivaslıların oylarını hedeflediği bir gerçek. Kayseri caddelerinde dolaşırken Çerkezim, hayatımda MHPye oy vermedim ancak, valinin hatırına bu kez vereceğimdiyen çok sayıda kişiye rastlıyoruz.

KİMİNİN DERDİ GENELEV KİMİNİN DERDİ KENT İMAJI

Kayseri’ye ulaştığımız andan itibaren kentte turlamaya başlıyoruz. Durağımız kâh bir büfe, kâh bir temizlik işçisinin yanı, kâh bir taksi durağı oluyor. Önce iki yaşlı çiftçinin yanına yaklaşıyoruz biraz sohbet ettikten sonra anlıyoruz ki biri MHP’li, diğeri AKP’li. Ali Kartal ile Hacı Uygur’un konuşması, kentin adeta nabzını tutuyor:

A.K: Ak Partiden daha iyi devleti idare edecek yapı var mı? Hükümet yamık değil, çaliim çırpim demez, hırhızlığı bilmez.

H.U: Neyini seviyon, gemiler ne? Dünya zenginleri arasında 17. sırada. Bunu biliyon mu, senin cebine giren para arttı mı?

A.K: Yok artmadı. El kazanacak da ben yiyecek değilim ya.

H.U: Tayyip tek başına hükümet olamaz.

A.K: Bunu ben senin ağzından yeni duyuyom. Sen nerden duydun bunları hacı?

H.U- 1 ay sonra görecen sen bunu… Avradının çöpü yoğudu şirketi oldu, oğlunun 90 metre uzunluğunda gemiciği var. Öbür bakan gemiler aldı, nerden aldı bunu? Hoca yönetiyor burayı. Medeni yasayı çıkarıp fuhşu serbest eden kendileri, kaseti çıkaran da kendileri. Bu nasıl iş? Kaset yüzünden ekseri kuvvetlendi MHP. Konuşan gasteciyi içeri attılar. Bunların hepsi mi sahtekâr? Çatışan askerleri yalan evraklarla doldurdular, bunlar da mı yalan?

A.K: Ben hiç duymadım bunları lan, televizyon da söylemedi gadanı alayım bunları lan. Sen televizyondan da üstünsün lan (gülerek)

Soruyoruz: Peki, hangi parti kaç çıkartır?

H.U: MHP 3 tane çıkartır. 9 vekil var, 4’ünü Tayyip alır, 2’sini CHP alır. Kayseriliye para dağıdırlarsa alırlar.

Sokakta rastladığımız boyacı ustası Mustafa, AKP’nin kentte gücünü koruyacağını söylüyor. CHP ve MHP’nin Ergenekon sanıklarından aday göstermesine kızarken O adamlardan başka adam yok muydu?diyor. Ama, O adamların suçlu olduğunu nerden biliyorsunsorusuna yanıtsız kalıyor. Cebine giren para arttı mısorusuna Yok abi hiç yok, vallaha yokkarşılığını veren vatandaş, Benim 8 dene oyum var, çocuklarımla beraber, gelinlerimle beraber. Kızlarım da var ama onların kaynanası var kaynatası var beni alakadar etmez. Ben aslında Türkeşçiyim ona verdirtecem. AKP burdan alır ama MHP 2-3 dene, CHP de 1 dene çıkartırdiyor.

Bir başka esnafın dükkânına uğruyoruz, tahmini, CHP’nin 1, MHP’nin 2, AKP’nin 6 vekil çıkartacağı yönünde. Kayseri’de yaptığımız görüşmelerden edindiğimiz izlenim de ağırlıklı olarak bu yönde… Dükkânından çıkıp birkaç adım ilerledikten sonra da karşımıza çıkan temizlik işçisi seçimlere bambaşka bir açıdan yaklaşıyor; Abidiyor, Kayseriye acil bir genelev lazım”. Gülmemize de bozuluyor hani, Ne gülüyon abi, milleti nasıl zaptedecekler, Nevşehirde vardı bidene onu da kapattılar. Yoksa Kayseride bugüne kadar seçimden ne çıktıysa aynısı çıkar merak etmediye tamamlıyor sözünü.

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Kayseri’yi 13 Haziran’da ne bekliyor? Partilerde, adaylarda, sokaklarda hava nasıl?

  1. hakkı kenanlı dedi ki:

    Pelin hanımı milli eğitim bakanı yapsalar çok yerinde olur. Çünkü hem profesör, hem anne, değerlerine bağlı dürüst biri. Eğitimimiz-geleceğimiz şahlanır gerçekten. Bakanlıkta liyakat ve sadakat önemli ikisi de var. Kadın diye itmeyelim.

  2. Geri bildirim: Gül yarınki konuşmasına 3 hafta hazırlanmış |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s