AKP seçmeninin yüzde 60.7’si ‘sınav şüphelidir’ diyor

Metropoll Araştırma Şirketi’nin YGS skandalı ile ilgili gündem yaratan araştırması, AKP seçmeninin bile sınavı “şaibeli bulduğunu” ortaya koydu. AKP’li seçmenin yüzde 60.7’si sınavın dürüst ve adil bir şekilde yapılmadığını, yüzde 56.2’si ÖSYM’ye güvenmediğini belirtirken, yüzde 35.5’i de şifre krizinde hükümetin sorumluluğu olduğunu ifade etti. CHP ve MHP seçmeninde ise ÖSYM’ye tepki yüzde 90’ları buldu.

Prof. Dr. Özer Sencar koordinatörlüğünde 31 ilde 1458 kişiyle yapılan “Halkın ÖSYM ve Bin Ladin’in Öldürülmesi Olayına Bakışı” başlıklı ankette parti seçmenlerinin YGS skandalıyla ilgili görüşlerine de yer verildi. Araştırmadan yansıyan bazı satır başları şöyle:

– “Üniversiteye giriş sınavının adil ve dürst bir şekilde yapıldığına inanıyor musunuz?” sorusuna AKP seçmeninin yüzde 60.7’si “Hayır, sınav şaibelidir, şüphelidir” yanıtını verdi. Buna karşın sınavın adil ve dürüst bir şekilde yapıldığını düşünenlerin oranı yüzde 29.4’te kaldı.

– Sınavın adil ve dürüst yapılmadığını düşünenlerin oranı CHP, MHP ve BDP seçmenlerinde rekor düzeye ulaştı. CHP seçmeninin yüzde 93.9’u, MHP’li seçmenin yüzde 85.2’si, BDP seçmenin de yüzde 80.8’i sınavın şaibeli olduğu görüşünde birleşti. Sınavla ilgili bu tür endişeler taşımayanların oranı CHP seçmeninde yüzde 3.5’te, MHP seçmeninde yüzde 10.7’de, BDP seçmeninde de yüzde 15.4’te kaldı.

– “Üniversiteye giriş sınavlarını yapan ÖSYM’ye güveniyor musunuz?” sorusuna AKP’li seçmenin yüzde 56.2’si “Güvenmiyorum” yanıtını verirken, MHP’li seçmende bu oran 80.5’e, BDP’li seçmende 80.8’e, CHP’li seçmende de 90.7’ye ulaştı. Buna karşın “ÖSYM’ye güveniyorum” diyen AKP’lilerin oranı yüzde 36.5’te, MHP ve BDP’lilerin oranı yüzde 15.4’te, CHP’lilerin oranı da 7.4’te kaldı.

– AKP’li seçmenin tavrına ilişkin bir diğer ilginç ayrıntı da “Üniversite giriş sınavında son yaşanan şifre krizinde hükümetin de sorumluluğu olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusunda kendini gösterdi. AKP’li seçmenin yüzde 35.5’i hükümetin sorumlu olduğunu düşünürken, yüzde 57.6’sı hükümetin bir suçu olmadığını ifade etti. BDP’li seçmenin yüzde 69.2’si, MHP’li seçmenin 72.5’i, CHP’li seçmenin de 82.3’ü hükümeti sorumlu tuttu.

– Araştırmaya katılanlara yöneltilen “Sizce ÖSYM Başkanı Ali Demir istifa etmeli midir?” sorusuna, “evet etmelidir” yanıtını verenlerin oranı AKP’li seçmende yüzde 56, BDP’li seçmende 73.1, MHP’li seçmende 75.2, CHP’li seçmende de 87.5 oldu. “Demir istifa etmemelidir” yanıtını verenlerin oranı CHP’li seçmende yalnızca 5.8’de kalırken, bu oran MHP’li seçmende 14.8’e, BDP’li seçmende 19.2’ye, AKP’li seçmende ise 27.2’ye ulaştı. AKP’li seçmenlerin yüzde 16.1’i bu konuda “fikri olmadığını” söyledi. (Cumhuriyet 10-05-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s