Yurttaş tatmin olmadı!

İşte halkın YGS skandalı karnesi:
– ÖSYM’ye güvenmiyoruz: Yüzde 76
– Skandalda hükümetin sorumluluğu var: Yüzde 56
– ÖSYM Başkanı istifa etmeli: yüzde 68

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, YGS’de ardarda yaşanan skandallara karşın, “Ben tatmin oldum” derken, yurttaşların aynı kanıda olmadığı ortaya çıktı. Metropoll Araştırma Şirketi’nin yaptığı son araştırmaya göre, halkın yüzde 76’sı sınavın adil ve dürüst yapılmadığını düşünürken, yüzde 72’si ÖSYM’ye güvenmiyor. Yüzde 56’lık bir kesim skandal zincirinde hükümetin sorumluluğu olduğunu belirtirken, yüzde 68’si ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in istifa etmesi gerektiği görüşünde birleşiyor.
Prof. Dr. Özer Sencar koordinatörlüğünde 31 ilde 1458 kişiyle yapılan “Halkın ÖSYM ve Bin Ladin’in Öldürülmesi Olayına Bakışı” başlıklı anketten çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı. Bu iki konuyla ilgili yapılan ilk kamuoyu araştırması olma niteliği taşıyan araştırmanın ayrıntılarına Cumhuriyet ulaştı. Araştırmadan önemli satır başları şöyle:
– “Üniversite giriş sınavlarını yapan ÖSYM’ye güveniyor musunuz?” sorusu, kurumun son skandallarla birlikte ciddi bir güven kaybı yaşadığını ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 72.2 gibi önemli bir bölümü “ÖSYM’ye güvenmiyorum” derken, kuruma güvendiğini belirtenlerin oranı yalnızca yüzde 22.5’te kaldı. Katılımcıların, yüzde 76’sı sınavın adil ve dürüst yapılmadığını söyledi.
– Araştırma sonuçları, yurttaşların yarıdan fazlasının yaşanan süreçte hükümeti de sorumlu tuttuğunu gösterdi. “Üniversite giriş sınavında son yaşanan şifre krizinde hükümetin de sorumluluğu olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna yurttaşların yüzde 56.2’si “evet düşünüyorum” yanıtını verdi. Hükümetin süreçte dahli olmadığını belirtenlerin oranı yüzde 37.2’de kaldı. Yüzde 6.4’lük bir kesim ise konuyla ilgili görüş belirtmedi.
– Araştırmaya göre, skandallar karşısında istifa etmemekte direnen ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir de halk nezdindeki kredisini tüketti. Ankete katılan yurttaşların yüzde 68.1’i “ÖSYM Başkanı Ali Demir istifa etmelidir” derken, Demir’in görevini sürdürmesi gerektiğini belirtenlerin oranı yüzde 18.2’de kaldı. Yüzde 13’lük bir kesim ise soruya “fikrim yok” yanıtını verdi.
– Araştırmada geçtiğimiz haftanın en önemli gündem maddesi olan Usame Bin Ladin’in Amerika tarafından öldürülmesi konusuna ilişkin ölçümler de yapıldı. “11 Eylül 2001’de Amerika’da ikiz kulelere yapılan terör saldırıları hakkındaki düşünceniz nedir?” sorusuna verilen yanıtlar, yurttaşların bu olaydan şüphe duyduklarını ortaya koydu. Katılımcıların yüzde 25.2’si “Bu saldırılar Ladin’in emriyle yapılmıştır” derken, saldırıların Ladin tarafından yapılmadığını, ABD’nin “bir komplosu” olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 49.5’i buldu. Yüzde 24.2’lik bir kesim ise konuyla ilgili görüş belirtmedi.
– Katılımcıların yüzde 61.7’si “Silahsız yakalanan Ladin’in öldürülmesini doğru bulmadım” görüşünde birleşirken, operasyonu doğru bulduğunu belirtenlerin oranı yüzde 24.7’de kaldı.
– “Sizce Ladin operasyonla öldürülmek yerine yargılanmalı mıydı?” sorusuna katılımcıların yüzde 78.3’ü “evet” yanıtını verirken, yüzde 14.1’i “Operasyonla öldürülmesi doğruydu” dedi. Buna karşın Ladin’in İslam dünyasını temsil ettiğini düşünenlerin oranı yüzde 11’de kaldı, tersini düşünenlerin oranı ise yüzde 78’e ulaştı.

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s