‘RTÜK’ün atamaları hukuksuz’

Danıştay, iki daire başkanının atanmasına ilişkin iptal istemini reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu

Danıştay, Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı görevinden alınan Cengiz Özdiker’in İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı görevine atanma talebini ve bu göreve atanan Nurullah Öztürk’ün atama kararının iptalini reddeden yerel mahkemenin kararını bozdu. Karara ilişkin 2 aydır adım atmayan RTÜK, dosyanın yerel mahkemede tekrar görüşülmesini bekliyor.

Özdiker, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yeğeni Halil İbrahim Gül’ün Araştırma Geliştirme Dairesi Başkanlığı’na atanması için görevinden alınmış, Danıştay ve idare mahkemelerinin göreve iade kararı vermesi üzerine önce Diyarbakır Bölge Müdür Yardımcılığı’na, ardından da Adana Bölge Müdür Yardımcılığı’na atanmıştı. Aynı dönemde Halil İbrahim Gül Araştırma Geliştirme Dairesi Başkanlığı’na; Öztürk de İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı’na getirilmişti. Özdiker’in açtığı davalar sonucunda Ankara 21. Asliye Hukuk Mahkemesi bazı RTÜK üyeleri hakkında görevi kötüye kullanmak suçundan hapis kararı vermiş, Yargıtay’da da cezaya onama istenmişti. Üyelerin imdadına AKP’nin görevini kötüye kullanma suçuna verilen cezaların üst sınırını 2 yıla indiren ve cezaevi tehdidini kaldıran yasa değişikliği yetişmişti.

Bu arada Danıştay’ın sürpriz bir karara imza attığı ortaya çıktı. 5. Daire, Özdiker’in talebini reddeden ve Öztürk’ün atanmasında aykırılık bulmayan yerel mahkemenin kararını bozdu. Kararda, Özdiker’in daire başkanlığı görevi de dahil olmak üzere durumuna uygun bir göreve atanması gerektiği halde bölge müdürlüklerine atandığı, yargı kararlarında bunun hukuka aykırılığının saptandığı anımsatıldı. Yerel mahkeme, Danıştay’ın kararına uyarsa, RTÜK 30 günde kararın gereğini yerine getirmek zorunda kalacak. Danıştay kararının 2 ay önce RTÜK’e ulaştığı, ancak gündeme getirilmediği öğrenildi. Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan RTÜK Başkanı Davut Dursun ise “Yerel mahkemenin kararını bekliyoruzdedi. Özdiker’in avukatı ise kararın uygulanmamasının “açık bir suç” olduğunu vurguladı.

CHP’DEN, BAŞBAKAN’A YAYIN YASAĞI YETKİSİNE İPTAL İSTEMİ

Öte yandan CHP, RTÜK Yasası’nın bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Başvuruda iptali istenen düzenlemeler arasında “Milli güvenliğin gerekli kıldığı veya kamu düzeninin bozulmasının muhtemel olduğu gibi soyut, belirsiz, keyfi kullanıma açık gerekçeler temelinde Başbakan veya görevlendireceği bakana yayın yasağı koyma yetkisi veren” düzenleme de yer alıyor. (Cumhuriyet 04-05-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to ‘RTÜK’ün atamaları hukuksuz’

  1. Geri bildirim: Böylesi anca Türkiye’de olur.. Kira yardımımız 4 bin değil 2 bin 500 olsun! |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s