Bagapş: Kötü olan yöneticilerdir

Soydaşlarına anavatan çağrısı yapan Bagapş, kötü millet yoktur derken ülkelerin kaderini çizenleri eleştirdi

2007 yılında Türkiye’ye gelişi son anda Dışişleri Bakanlığı engeline takılan Abhazya Devlet Başkanı Sergey Bagapş, 4 yıl aradan sonra Ankara’da soydaşlarıyla bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın Türkiye’nin Abhazya’yı tanımadığını anımsatarak Ziyaret hiçbir resmi nitelik taşımıyoraçıklamasını anlayışla karşıladıklarını belirten Bagapş, Biz eğer resmi davetli olarak gelseydik, Türkiye çok büyük tepki görürdü. Kendi isteklerimizi yaptırmak için başka ülkelerin zor duruma düşmemesi için özen gösteriyoruzdedi. Son 20 yılda Gürcistan ile 3 kez savaştıklarını belirten Bagapş, Bu süre içinde biz hiçbir zaman Gürcistana saldırmadık. Biz Gürcü halkıyla savaşmıyoruz bunu altını çizerek söylüyorum. Kötü millet yoktur, kötü politikacılar vardır diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’ye kritik bir ziyaret gerçekleştiren Bagapş önce Ankara’da önemli temaslarda bulundu, ardından da Sakarya’nın Hendek ilçesine bağlı Uzuncaorman köyünde hemşehrileriyle bir araya geldi. Türkiye’ye yönelik sıcak mesajlar veren Bagapş, beraberindeki heyetle Anıtkabir’i de ziyaret etti.

Bagapş, geldiği gün Dışişleri Bakanlığı’nın Bu ziyaret hiçbir resmi nitelik taşımamaktadırşeklindeki açıklamasının kendilerini üzmediğini ifade etti. Bagapş,Türkiyenin, Dışişlerinin şu anki durumunu çok iyi biliyoruz. Onun için bizim teşekkür etmekten başka söyleyecek hiçbir şeyimiz yok. Eğer biz resmi davetli olsaydık, Türkiye çok büyük tepki görürdü. Bu konuda kesinlikle aceleci değiliz. Kendi isteklerimizi yaptırmak için başka ülkelerin zor duruma düşmemesi için özen gösteriyoruzdedi.

Türkiye ile Abhazya arasındaki ticaret hacminin yıllık 200 milyon dolara ulaştığını bunun Türkiye-Japonya arasındaki ticaret hacmine denk düştüğünü belirten Bagapş, Türkiye gibi büyük ülkelerin birçok varyantları vardır ama biz uzun dönemde kardeş Türkiye ile ilişkilerimizi daha da geliştireceğimize inanıyoruzdiye konuştu.

‘Göçü sağlamaktan başka çaremiz yok’

Son 20 yılda Gürcistan ile 3 kez savaştıklarını anımsatan Sergey Bagapş, şöyle devam etti: Bu süre içinde biz hiçbir zaman Gürcistana saldırmadık. Biz Gürcü halkıyla savaşmıyoruz bunu altını çizerek söylüyorum. Kötü millet yoktur, kötü politikacılar vardır. Tarihe baktığınız zaman hiçbir zaman Abhazya Gürcistan toprakları içinde olmadı.”

Ziyaretin asıl amacının, Türkiye’de bulunan soydaşlarını anavatanlarına davet etmek olduğunun altını çizen Bagapş, bugüne kadar Türkiye’den Abhazya’ya dönen aile sayısının 600 olduğunu, bu rakamı daha da arttırmak istediklerini söyledi.

Bagapş, Buradaki insanların tüm hayatlarını bırakıp dönmeleri tabii ki zor bir süreç. Ama sadece bu konuyla ilgili bir bakanlık kurduk, bu kurum Türkiyeden gelecek kardeşlerimize, ev, yerleşme ve iş konusunda yardımcı olmaktadır. Göçü sağlamaktan başka çaremiz yokdedi. Sergey Bagapş, geri dönüşçağrısının yalnızca Abhazlara yönelik olmadığını, Türkiye’de yaşayan tüm Kuzey Kafkasyalıları ülkelerine davet ettiklerini vurguladı. (Cumhuriyet 11-04-2011)

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s