Sadaka bakanlığı geliyor!

Hükümet, muhalefetin “sadaka kültürü” diye eleştirdiği yardımların tümünü Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Bakanlığı çatısı altında toplayacak. Bu çerçevede SHÇEK, Özürlüler İdaresi, Yurt-Kur, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü gibi kurumlar yeni bakanlığa bağlanacak. Bakanlık, tüm sosyal hizmet ve yardımları “Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Kütüğü” bilgi sistemi ile kayıt altına alacak. İlçelerde ve uygun görülecek mahallelerde kaymakamların sorumluluğunda yardım büroları oluşturulacak.

Hükümetin seçime giderken Meclis’ten 6 ay süreyle kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisiisteyen tasarısının yasalaşması durumunda oluşturulacak bakanlıklarla ilgili ayrıntılar da netleşme başladı. Bu çerçevede; kadın ve aileden sorumlu Devlet Bakanlığı yeniden yapılandırılarak halen Hayati Yazıcı’ya bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nü de bünyesine alacak. Yeni kurulacak bakanlığın isminin Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Bakanlığı olması planlanıyor.

Bakanlığın kuruluş gerekçesi olarak sosyal yardımların birçok kamu kurum ve kuruluşu ile sivil toplum örgütleri aracılığı ile yapılmasına karşın dağınık yapının yardımların etkin ve amacına uygun bir şekilde yürütülmesine engel olması gösteriliyor.

Herkesi toplayacak

Bakanlık, tarım sektörü ile geçici ve güvencesi olmayan işlerde çalışanlar, eğitimsiz bireyler, kadınlar, çocuklar, yaşlılar, özürlüler ve yoksulluk riskiyle en fazla karşı karşıya olan kesimlerin sorunlarıyla ilgilenecek.

Bakanlığın kurulmasının ardından bu bakanlığa bağlı İl Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Müdürlükleri oluşturulacak. İlçelerde ve uygun görülecek mahallelerde bu il müdürlüklerine bağlı, ancak kaymakamların sorumluluğunda Sosyal Hizmetler ve Yardımlar İlçe Müdürlükleri ve büroları kurulacak.

Özellikle sağlıksız kentleşme sorunlarının yoğun olduğu kentlerle kalkınmada öncelikli bölgelerde de aynı bürolar yaşama geçirilecek.

Türkiye genelindeki tüm sosyal hizmet ve yardımların, bakanlıkta oluşturulacak Sosyal Hizmetler ve Yardımlar Kütüğü bilgi sistemi ile kayıt altına alınacak. (Cumhuriyet 04-04-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s