Teziç’ten yetki tasarısı yorumu: Anayasa çerçevesi aşılıyor

Anayasa profesörü Erdoğan Teziç AKP hükümetinin seçime giderken Meclis’ten 6 ay süreyle “Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi” isteyen tasarısının Anayasa’nın 91. Maddesi’nde belirlenen “Amaç, kapsam, içerik ve ilke açısından çizilen çerçevenin dışına çıkmaması gerektiğini” söyledi. Hükümetin yapmak istediği düzenlemenin içerisine devlet personel yasası ve bazı siyasi hak ve ödevlerle ilgili düzenlemeler koymak istediğinin basına yansıdığına işaret eden Teziç, bu konuların kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemeyeceğinin anayasa hükmü olduğunu vurguladı.
Teziç, Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisinin 1982 anayasasında geniş bir şekilde düzenlendiğini anımsattı. Burada önemli olan unsurun “yetki verilmesinin” “yetki devrine dönüşmemesi” olduğunu vurgulayan Teziç, Anayasa Mahkemesi’nin 1993 yılında verdiği ilke kararıyla kararnamelerin amacının, kapsamının, içeriğinin ve ilkesinin net olarak sınırlandırılması gerektiğine hükmettiğini anımsattı. Mahkeme’nin verdiği kararda ayrıca, kararnamelerin süresinin de sınırlı tutulması gerektiğinin altını çizdiğine işaret eden Teziç, Özal hükümetleri döneminde çok fazla kullanılan düzenleme konusunda Yüksek Mahkeme’nin “Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi, ancak ivedilik isteyen konularda, kısa süreli yetki yasası temel alınarak, zorunlu düzenlemeler için verilmelidir. Bu kanun hükmünde kararname uygulamasının yaygınlaştırılması, kullanma süreleri uzatılarak yetki yasalarına süreklilik kazandırılması, yasama yetkisinin de devri anlamına gelir” dediğini anımsattı.
Anayasa’nın 7. Maddesi’nde yasama yetkisinin devrinin yasaklandığına değinen Teziç, “Onun için bu tür girişimlerde bulunulurken, Anayasa Mahkemesi’nin 1993-24 sayılı kararında bu hususları gayet ayrıntılı olarak ele almış ve ivedilik, süre, zorunlululuk ve kısa sürelilik konularını açıklığa kavuşturmuştur” dedi.
Anayasa’nın 2. Kısmının 1. ve 2. bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hak ve ödevleri ile 4. bölümde yer alan siyasi haklar ve ödevlerin kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemeyeceğinin de 91. maddede hüküm altına alındığını belirten Teziç, “Ancak basına yansıyan kadarıyla pakette, devlet personel yasası ile ilgili bazı düzenlemelerin yer aldığını görüyoruz. Kamu hizmetlerine girme konusu, Anayasa’nın yukarıda belirttiğim gibi kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez” diye konuştu.
‘Amaç bakımından uygun değil’
Teziç, hükümetin, “Seçimi nasıl olsa kazanacağım, 6 ay boyunca gecikmeden bu düzenlemeleri yapayım anlayışıyla hareket etmesi, daha ilk etapta bu paketi amaç unsuru bakımından da anayasa uygun hale getirmiyor” görüşünü dile getirdi. Basına yansıyan kadarıyla pakette yer alan düzenlemelerin 91. maddede getirilen sınırlamalar içerisine girdiğinin anlaşıldığını vurgulayan Teziç, “Birinci sıkıntı sürenin çok uzun olması ikincisi de aciliyet göstermemesidir. Ama düzenlemeler, Meclis denetiminden uzak durarak, parlamentonun toplantı halinde olmadığı bir dönemde bu çalışmaları yapma rahatlığı vermektedir” dedi. Yasal düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne taşınabileceğini anımsatan Teziç, “Ancak burada Yüksek Mahkeme’nin karar vereceği günü kadar geçecek süreyi düşünün, mahkemenin vereceği olası bir iptal kararı da geriye yürümeyeceğine göre, düzenlemeler zaten hükmünü icra etmiş olur ve hükümet açısından sonuç elde edilmiş olur. Bu tür düzenleme anayasanın öngördüğü yetki verilmesini aşan ama, bir tür yetki devri ile sonuçlanacak bir özellik taşımaktadır” görüşünü dile getirdi.

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s