1. derece tehlikeli atıklar mermerciye satılmış

AB normlarına göre 1. derece tehlikeli atık statüsündeki 6 bin elektron tüpü, yetkisi olmayan mermer şirketine satıldı

TRT Yönetim Kurulu’nun, içinde radyoaktif madde özelliğindeki elementlerin bulunduğu ve AB normlarına göre 1. derecede tehlikeli atık statüsündeki 6 bin 131 elektron tüpünü, 321 bin TL karşılığında asıl işi mermercilik olan şirkete sattığı ortaya çıktı. Şirketin sahibi Katip Kaygusuz, satış öncesinde tüplerin tehlikesinden haberdar edilmediklerini savunarak, “İçinde metal, altın, gümüş kaplama var diye aldık, bir de baktık iş karışık, Avrupa’ya gönderip ayrıştırdık” dedi.

Japonya’daki nükleer krizin yankıları sürerken, TRT yönetimi dudak uçuklatan bir satış işlemine imza attı. TRT’de örgütlü Haber-Sen’in hazırladığı dosyaya göre, satış işlemi TRT’nin hurda depolarında bulunan muhtelif marka arızalı veya emisyonu düşük 6 bin 131 adet elektron tüpün elden çıkarılması için 4 Mart 2009 tarihinde ihaleye çıktı. 6 Ekim 2009 tarihinde yapılan ihale ile elektron tüpler, 1. derecede tehlikeli atık madde sınıfına giren atıkların bertaraf etme yetkisi yani lisansı bulunmayan Akmermer İşletmeciliği San. Ve Tic. Ltd. Sti.’ne, KDV hariç 321 bin lira karşılığında satıldı.

Bu süreçte, insan sağlığının tehlikeye atıldığı, çevrenin kirletildiği ve suç işlendiği gerekçesiyle TRT Yönetim Kurulu üyeleri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Haber-Sen, ayrıca, sorumlular hakkında idari yaptırım kararı uygulanması için Çevre ve Orman Bakanlığı’na başvurdu.

Söz konusu ihale için yalnızca idari şartname hazırlandığını ifade eden sendika, AB çevre normlarına göre de 1. derecede tehlikeli atık madde olarak kabul edilen elektron tüplerinin hangi vasıftaki firmalara satılacağı, satış sonrasında ne gibi işlemlerin uygulanacağı konularına açıklık getirecek bir teknik şartnamenin ise hazırlanmadığını bildirdi.

‘1. derecede tehlikeli atık’

Konuyla ilgili olarak TMMOB’dan da görüş isteyen sendikaya gönderilen teknik raporda, ihale konusu tüplerin “tehlikeli atık” niteliği taşıdığı belirtilerek, “Sözkonusu tüplerin, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından uygun görüş verilen işleme tesislerine ya da bu atıkları alabilecek tehlikeli atık lisanslı geri kazanım ve/veya bertaraf tesislerine vermesi gerektiği, sonucuna ulaşılmıştır” denildi. Kimya Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan raporda da “1. derecede tehlikeli atık madde olarak kabul edilen elektron tüpleri, kullanım amaçlarına uygun olarak üretimlerinde, hem insan sağlığı, hem de ekolojik açıdan çok ciddi riskler taşıyan Toryum, Baryum, Cıva gibi kimyasal maddeler kullanılarak imal edilmiş çok özel amaçlı tüpler olduğundan içerisinde çok özel malzemeler kullanılmıştır” ifadelerine yer verildi.

Çevre Mühendisleri Odası: Korkunç

Çevre Mühendisleri Odası ise ihale sürecinde çevrenin hiçe sayıldığını şu ifadelerle dile getirdi:

“TRT atık üreticisi olarak yönetmeliklerde de belirtildiği üzere elektron tüplerini hurdacılara ihale ederek değil bu atıkları almaya izni olan lisanslı tehlikeli atık geri kazanım ya da bertaraf tesislerine vermesi gerekmektedir. Ülkemizde atık üretici konumunda bulunan çoğu sanayi kuruluşu yönetmelikle belirlenen yükümlülüklerini yerine getirip, gerekli bertaraf ya da geri kazanım maliyetlerini karşılarken bir devlet kuruluşu olan TRT’nin sırf para kazanmak uğruna çevre duyarlılığını hiçe sayması korkunçtur.”

Şirket: Tehlikesini bilmiyorduk

Tüplerin taşıdığı tehlike konusunda kendilerine satış öncesinde bir bilgi verilmediğini ifade eden şirketin sahibi Katip Kaygusuz ise, “Bunların içerisinde metal, altın gümüş kaplama var diye aldık. Bir de baktık iş karışık, bir aracıyla Avrupa’ya gönderip orada ayrıştırdık, zararımızı zor kurtardık” dedi. Kaygusuz, 1. derecede tehlikeli atıkları ayrıştırma konusunda bir lisansları olmadığını doğruladı. (Cumhuriyet 31-03-2011)

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to 1. derece tehlikeli atıklar mermerciye satılmış

  1. Geri bildirim: Başbakan zehirli tüpleri görmedi! |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s