Başbakan, bürokratını soruşturtmuyor!

2 yılda 76 soruşturma izin talebinden yalnızca 1 tanesine onay verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2007-2010 yılları arasında bürokratlar hakkında adli ve idari makamlardan kendisine 76 soruşturma izni talebinden yalnızca 1 tanesine onay verdi.
CHP Antalya Milletvekili Hüsnü Çöllü, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle verdiği iki ayrı soru önergesinde AKP iktidarı süresince devlet kadrolarındaki trafiği gündeme getirdi. Çöllü’nün sorularını yanıtlayan iki bakanın verdiği rakamlar, AKP’nin 8 yıllık kadrolaşmasını da net bir şekilde ortaya koydu. Buna göre, 3 Kasım 2002’den Ağustos 2007’ye kadar, yani 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde Çankaya Köşkü’ne toplam 4 bin 212 atama kararı gönderildi. Ancak Sezer bu kararların 562’sini geri çevirdi. Ancak, Sezer’in ardından Köşk’e gönderilen atama kararları bir bir onaylanmaya başlandı. 60. hükümetin kurulmasının ardından Köşk’e gönderilen 146 atama kararının yalnızca 1 tanesi geri çevrildi.
AKP iktidarının göreve geldiği günden bu yana toplam 846 bin 871 kişi kamu kurum ve kuruluşlarından emekli olurken, 8 yıllık dönemde 386 bin 291 kişi ilk kez devlet memurluğuna girdi. Bu rakamın 248 bin 416’sının öğretmen atamalarından oluştu. 2004-2010 yılları arasında Devlet Memurları Yasası uyarınca açıktan atananların sayısı da 14 bin 639 oldu.
İstisnai memurların sayısı 1125
Kasım 2002’den bu yana özel kalem ve basın müşavirliği gibi istisnai kadrolara toplam 1125 atama yapılırken, bunların kaçının ilk kez devlet memuru olduğu konusunda net rakam açıklanmadı.
Çöllü’nün “Başbakanlığa aynı dönemde kaç bürokrat hakkında adli ve idari makamlardan soruşturma izni verilmesi için yazı gelmiştir? Kaç dosya için izin verilmiştir? İzin verilmeyen dosyalardan kaçı yargıya gitmiştir? Soruşturma izni vermeme kararlarının kaçı yargı tarafından iptal edilmiştir?” sorusunu da yanıtlayan Devlet Bakanı Yazıcı, Ağustos 2007-2010 yılları arasında adli ve idari makamlardan Başbakanlık’a 76 ön inceleme talepli dosya geldiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan’ın kendisine ulaşan taleplerden 36’sı hakkında karar verdiğine değinen Yazıcı, 36 talepten 3’ü hakkında incelemenin sürdüğünü, 1 konu hakkında da ön inceleme oluru alındığını belirtti.
Danıştay 2. Dairesi’nin 2 dosyaya ilişkin soruşturma izni verilmemesi kararını kaldırdığını belirten Yazıcı, bu dosyalarla ilgili bir mahkumiyet kararı çıkmadığını bildirdi. Devlet Bakanı Yazıcı, Başbakan tarafından soruşturma izni verilen ancak, Danıştay tarafından izni kaldırılan dosya sayısının da 1 olduğunu ifade etti. (Cumhuriyet 21-03-2011)

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

1 Response to Başbakan, bürokratını soruşturtmuyor!

  1. Geri bildirim: Gül yarınki konuşmasına 3 hafta hazırlanmış |

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s