Meclis’e akın var!

TOKİ Başkanı Bayraktar AKP’den, Sincan yargıcı Kaçmaz MHP’den, ATO Başkanı Aygün CHP’den aday oluyor

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) 12 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde aday adaylığı başvurusunda bulunacak adaylar için belirlediği istifa takviminin son gününde devlet bürokrasisi AKP için boşaldı. Aralarında TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın da bulunduğu çok sayıda üst düzey bürok-rat, AKP’nin kapısını çalmak için görevi bıraktı. AKP’nin hedefindeki iki yargı mensubundan Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner mücadelesini CHP’de, Osman Kaçmaz da MHP’de sürdürmek için istifa etti. Ergenekon davası kapsamında tutuklanan, daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile Devrimci Karargâh Örgütü davasında tutuklu bulunan eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı da siyasete girmek için görevini bıraktı.

YSK’nin belirlediği takvimin son gününde Ankara çeşitli kurumlardan art arda gelen istifa haberleriyle hareketlendi. TBMM koltuklarına oturabilmek için kurumlarından ayrılan bazı isimler şöyle:

Yargıdan istifalar

YSK’nin belirlediği takvimin son gününde çarpıcı 3 istifa haberi yargıdan geldi. Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner görevini bıraktı. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na istifa dilekçesini sunan Cihaner, Milletvekilliği adaylığı için istifa dilekçemi sundum. Hangi partiden ya da ilden aday olacağıma önümüzdeki günlerde yapacağım açıklamayla duyuracağımdedi. Cihaner’in CHP’den aday adayı olması bekleniyor. Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz da MHP’den aday adaylığını koymak için görevini bıraktı. Kaçmaz, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kayıp Trilyondavasında verilen takipsizlik kararını kaldırarak Gül’ün yargılanması yönünde karar vermişti. Ankara Cumhuriyet Savcısı Türker Tok da CHP’den aday adayı olmak için görevinden ayrıldı. Devrimci Karargâh Örgütü davası kapsamında tutuklu bulunan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı da adaylık için istifa etti. Eski HSYK Başkanvekili Kadir Özbek de milletvekili adaylığı için istifa eden isimler arasına katıldı. YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan da vekil adaylığı için Yargıtay Tetkik Hâkimliği görevinden istifa etti. Bursa Barosu Başkanı Zeki Kahraman CHP’den aday adayı olmak için görevinden ayrıldı.

Sinan Aygün’ün tercihi CHP

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği de (TOBB) milletvekilliği sürecinde 3 fire verdi. Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün ile 13 ilin sanayi odası başkanı CHP’den, Konya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Saymanı Hüseyin Üzülmez ile Gaziantep Sanayi Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Koçer AKP’nin kapısını çalmak için istifa edenler arasına katıldı.

Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay gö-revinden istifa ederek milletvekilliğine aday olduğunu açıkladı. Erbay, AKP’den asla aday olmayacağını belirtti.

Rektörler de istifa etti

Milletvekili aday adayı olmak isteyen 3 üniversitenin rektörü de dün istifalarını sundu. Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Lütfi Baydar ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan’ın danışmanı Metin Bağdat dün istifalarını sundu. Baydar ve Gökçebay’ın CHP’den, Bağdat’ın da AKP’den aday olmaları bekleniyor. Gökçebay YÖK Başkanı Özcan’ı eleştirmiş YÖK tarafından hakkında soruşturma açılmıştı.

Eğitim-İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seyhan Erdoğdu, ODTÜ Öğretim Üyesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Sencer Ayata, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Konukman ile eski Denizcilik Müsteşarlığı Genel Müdürü Bülent Ok da CHP’den milletvekili aday adaylığı için istifa etti.

Bayraktar AKP dedi

Devlet bürokrasisinde istifa edenlerin çok büyük bir bölümünün tercihi AKP oldu. TOKİ’de 8 yılı aşkın bir süredir başkanlık görevini yürüten Erdoğan Bayraktar, seçimlerde AKP’den milletvekili aday adaylığı için görevinden istifa etti. Bürokrasi içerisinde istifa yolunu tutan diğer isimler şöyle oldu: Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler (AKP), Avrupa Birliği Genel Sekreteri Büyükelçi Volkan Bozkır (AKP), Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru (AKP), Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy (AKP), Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yurtiçi ve Yurtdışı İlişkiler Dairesi Başkanı İdris Karakuş (MHP), Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Yardımcısı Fatih Acar (AKP), Enerji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Selahattin Çimen (AKP), Türkiye Elektrik Ticaret Anonim Şirketi Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya (AKP), Elektrik Üretim Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Nurettin Kulalı (AKP), Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Mehmet Akif Şam (AKP), Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Ahmet Kesik (AKP), Milli Piyango İdaresi Genel Müdürü Recep Biçer (AKP), Gelir İdaresi Başkanlığı daire başkanlarından Veysel Karani Aksungur (AKP), Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Ahmet Büyükkaymaz (AKP), Başbakanlık Başmüşaviri Emrullah İşler (AKP), Çaykur Genel Müdürü Ekrem Yüce (AKP), TCDD Genel Müdür Yardımcısı Veysi Kurt (AKP), TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmet Duman (AKP).

MEB Başdanışmanı Yusuf Büyük ile MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı’nda Daire Başkanı Ercan Türk de AKP’den aday olmak için istifa etti.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, Antalya Vali Yardımcısı Hakkı Loğoğlu, Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kamil Aydın, ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Zülfikâr Altay, MHP’den aday olmak için istifa etti.

Başbakan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Çağatay Kılıç, medyadan sorumlu başdanışmanı Nabi Avcı, siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan ile doktoru Yıldırım Ramazanoğlu da milletvekili aday adayı olmak için görevlerinden ayrıldı.

Cumhuriyet 11.03.2011

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s