Kadının slogan atma özgürlüğü bile yok!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bir zamanlar AKP’ye karşı sert muhalefetiyle tanınan Türk Metal-Sen’in düzenlediği bir toplantıya 8 yıl sonra ilk kez katıldı. Başbakan’ın salona gelişi öncesinde kadın işçilere üzerinde ne zaman hangi sloganı atacaklarının yazılı olduğu kâğıtlar dağıtıldı. Kâğıtların üzerindeki “Başbakan çıkınca atılacak slogan: Millet, devlet sana emanet” yazı dikkat çekti.

Ergenekon davası kapsamında tutuklanan ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan Mustafa Özbek’in genel başkanlığı bırakmasının ardından Türk-Metal ile AKP arasındaki buzlar da hızla eridi. Hükümet, sendikanın düzenlediği Kadın İşçiler 16. Büyük Kurultayına çıkarma yaptı. Başbakan Erdoğan, salona Millet, devlet sana emanetsloganları ve alkışlar arasında girdi.

Erdoğan, kurultayda yaptığı konuşmada AKP’de 30 kadın milletvekili olduğunu belirterek ana muhalefet partisinde bu rakamın 8 olduğunu söyledi. Diğer partidediği MHP’de ise yalnızca 2 kadın vekil bulunduğunu ifade eden Erdoğan, şiddet olaylarının, muhalefetin ve medyanın istismarıyla artıyormuş gibi bir havada takdim edildiğini söyledi. Erdoğan, Bugün artıyormuş gibi lanse edilen şiddet, aslında artık azalmaya da başlayan vakaların abartılmasından başka bir şey değildirdiye konuştu.

Türbanlı vekil sinyali

Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ise kurultayda yaptığı konuşmada Yasalarda olmayan ve kamusal alan sınırlaması ve sanal bir rejim tehdidi algısıyla bir kısım kadınlarımız, hep seçen konumunda. Demokrasiye, insan hak ve özgürlüklerine inanan herkesin, kadınlarımızın sadece seçen konumundan çıkıp seçilen konumuna geçmesi konusunda mücadele etmesi gerektiğine inanıyorumdedi.

Cumhuriyet 08.03.2011

Reklamlar

About firatkozok

Cumhuriyet Gazetesi Cumhurbaşkanlığı - Başbakanlık Muhabiri
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s